STRONA GŁÓWNA

 

Dzień samorządności

Pierwszy dzień wiosny

Dzień z muzyką

Konkurs diecezjalny

Koncert przedszkolaków

Dzień Kobiet

Apel IV-VI

Ferie zimowe

Dyskoteka walentynkowa

Niech żyje bal

Konkurs słownikowy

Lekcja w kinie

Przedszkolaki u dentysty

Dzień z pasją

Pamiętamy o Astrid Linderen

Pasowanie na czytelnika

Licytacja laleczek

 

ARCHIWUM  2010/2011

Z życia szkoły...

 

Zapraszamy do zapoznania się z nową stroną internetową szkoły:   www.sp.raszkow.pl

 
22 marca 2012

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY  DNIEM SAMORZĄDNOŚCI

 

Jak nakazuje ludowa tradycja wywodząca się jeszcze z obrzędowości starosłowiańskiej powitanie wiosny powinno odbywać się radośnie. W naszej  szkole towarzyszy przeświadczenie, że trzeba obudzić się ze snu zimowego i wprawić w dobry humor. Tak więc, aby uatrakcyjnić szkolną codzienność  członkowie Samorządu Uczniowskiego,  z panem Łukaszem Naczke na czele, postanowili  na ten jeden wyjątkowy dzień zmienić  podział ról w szkole. Nasze uczennice objęły stanowiska pani dyrektor oraz pani wicedyrektor. Panią dyrektor została Weronika Foltynowicz z klasy 4c a posadę pani wicedyrektor  objęła Sandra Jakubek z klasy 4b. Miały one nawet swój własny gabinet! Role nauczycieli również przejęli uczniowie. Okazało się, że nie były to takie proste zadania do wykonania, jak się wcześniej uczniom wydawało. Dotychczasowe panie Dyrektor i Wicedyrektor zostały wywołane przez uczniów do odpowiedzi. Musiały one odpowiadać na niełatwe pytania dotyczące  przyszłości  szkoły oraz  ustosunkować się do próśb i propozycji zmian w szkole, które wysuwali  uczniowie. Dzieci opowiadały również o tym, jak wygląda ich szkoła marzeń. Czy te marzenia uczniów w przyszłości się spełnią? Mamy nadzieję, że tak. z takimi wspaniałymi nastrojami i pozytywnym nastawieniem na przyszłość przywitaliśmy wiosnę w Naszej Szkole! Galeria zdjęć

 

APEL I-III

Z okazji pierwszego dnia wiosny uczniowie klas I-III, ubrani na zielono, wzięli udział w wiosennym apelu. Galeria zdjęć

21 marca 2012

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Przedszkolacy, żeby przyspieszyć nadejście wiosny wykonali Marzannę i spalili ją jako symbol pożegnania zimy. Możemy, więc pochować do szafy grube płaszcze, czapki, szaliki i cieszyć się pierwszymi ciepłymi promieniami słońca! Wiosną świat roślin i zwierząt przechodzi okres budzenia się do życia. Ptaki przylatują z ciepłych krajów. Na drzewach pojawiają się liście. Nareszcie nadeszła wiosna!

Galeria zdjęć

16 marca 2012

DZIEŃ MUZYKI W SZKOLE

 

Galeria zdjęć

14 marca 2012

KONKURS DIECEZJALNY„Świętych kocham i szanuję, ich uczynki naśladuję”

W szkole podstawowej nr 7 w Ostrowie Wlkp. Odbył się diecezjalny konkurs  wiedzy o świętej Festynie  Kowalskiej. Naszą szkołę  reprezentowały uczennice klasy 5c: Ola Kasałka i Magda Pluta. Wśród 11 drużyn, nasze dziewczęta zajęły 4 miejsce, wykazując się dużą wiedzą na temat życia świętej Faustyny. Gratulujemy! Opiekę nad uczennicami pełniła nauczycielka religii pani Justyna Żurkiewicz.

13 marca 2012

KONCERT PRZEDSZKOLAKÓW

 

Dnia 13 marca 2012 r. Przedszkolacy zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne kolegom i koleżankom z klasy 1a. Dzieci zaśpiewały piosenki, które poznały w przedszkolu. Przebojem spotkania była piosenka pt. „Ja jestem muzykantem”. Dzieci zapoznały się z rolą dyrygenta w orkiestrze. Publiczność była angażowana do udziału w licznych konkursach. Śpiew dzieci był przeplatany zabawami ruchowymi i integracyjnymi.

 

Galeria zdjęć

9 marca 2012

"Pan Twardowski" w OCK'u

 

9 marca uczniowie kl. V – VI naszej szkoły w Ostrowskim Centrum Kultury obejrzeli spektakl Teatru Współczesnego w Krakowie pt. „Pan Twardowski". Twórcy z pokazali barwne przygody szlachcica i jego znajomość z diabłem, przywołali postać Pani Twardowskiej, a także króla Zygmunta, Barbary Radziwiłłówny czy znanego z innej legendy - Bazyliszka. Widzowie usłyszeli hejnał krakowski, zobaczyli tradycyjne stroje szlacheckie oraz różne efekty świetlne. Spektakl był nie tylko zabawny, ale również pouczający. Przypomniał wszystkim, że niczego nie dostaje się w życiu za darmo. Opowieść wciągnęła młodą widownię w atmosferę tajemniczych legend Krakowa. Po zakończeniu sztuki uczniowie nagrodzili aktorów gromkimi brawami.

 

8 marca 2012

DZIEŃ KOBIET

„My, proszę Pani, mamy zmartwienie, bo dziś nie kwitną złote złocienie,
bo dziś nie kwitną białe narcyzy, powystrajane w pachnące kryzy.
Nawet wesoły bratek nie kwitnie ciemnoniebiesko i aksamitnie...
A to doprawdy ogromna szkoda, że na Dzień Kobiet pusto w ogrodach.
Więc przynosimy Pani kochanej wszystkie te kwiatki narysowane.
A z tych rysunków będzie bukiecik od całej klasy, od wszystkich dzieci.”

Takich problemów nie mieli chłopcy, uczniowie naszej szkoły. Mimo braku kwiatów w ogrodach zorganizowali dla swoich koleżanek Dzień Kobiet. Pomysły były różne: były kwiaty (w tym roku górowały kolorowe tulipany) słodkie upominki, wspólne wyjście na pizzę ( klasy 6Aa, 6c, 4a). Ciekawym pomyłem wykazali się chłopcy z klasy 4c – ufundowali dla swoich koleżanek smacznego, przepysznego torta!

Galeria zdjęć

2 marca 2012

IX POWIATOWY KONKURS POLONISTYCZNY

 

2 marca 2012 roku w Szkole Podstawowe nr 7 w Ostrowie Wlkp. odbył się IX Powiatowy Konkurs Polonistyczny. Tematem tegorocznego konkursu była twórczość Juliana Tuwima. Głównym celem konkursu jest inspirowanie i rozwijanie zainteresowań humanistycznych młodzieży. W pierwszym etapie wzięło udział 76 uczniów, którzy pisali test sprawdzający umiejętności polonistyczne. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Konrad Staniecki z 5c, Olga Owczarczak i Radosław Czubak z 6b. Do części ustnej finałowej zakwalifikowało się 21 osób, a wśród nich znalazła się Olga Owczarczak. Drugi etap odbędzie się 23 marca 2012 roku. Każdy uczestnik musi przygotować prezentację na określony temat i recytację wybranego przez siebie wiersza Juliana Tuwima.
Oldze życzymy powodzenia!

 

 

1 marca 2012

II ETAP KONKURSU "Mistrz Ortografii"

 

1.03.2012 w Szkole Podstawowej nr 5 w Ostrowie Wlkp. odbył się II etap Konkursu „Mistrz Ortografii”. Do testu sprawdzającego znajomość zasad ortografii i interpunkcji przystąpiło siedemdziesięciu sześciu uczestników z klas IV – VI z 34 szkół w powiecie. Wśród nich byli nasi reprezentanci: Olga Owczarczak (6b) i Radosław Czubak (6b). Niestety, nie udało im się dostać do finału.

  

28 lutego 2012

APEL PODSUMOWUJĄCY I PÓŁROCZE

 

We wtorek, 28 lutego, uczniowie klas IV-VI uczestniczyli  w apelu podsumowującym pracę, naukę, zachowanie, zaangażowanie w życie szkoły, udział w zawodach sportowych, konkursach i różnych projektach.

Wcześniej, na lekcjach informatyki uczniowie przygotowywali prezentacje multimedialne, przedstawiające ich dorobek. Dzięki przygotowanej prezentacji multimedialnej wszyscy uczniowie mogli zobaczyć średnią swojej klasy, oceny zachowania, średnią frekwencję, udział w konkursach klasowych i szkolnych, udział w zawodach sportowych i poznać uczniów, którzy są reprezentantami szkoły w różnych zawodach sportowych na terenie gminy i województwa.

Uczniowie przedstawiali również swoje klasowe ”mocne i słabe strony”.  Dowiedzieliśmy się, że:

- uczniowie aktywnie i chętnie uczestniczą w życiu szkoły,

- są życzliwi,

- odnoszą indywidualne sukcesy sportowe,

- biorą udział w programach artystycznych dla szkoły i środowiska,

- uczestniczą w wycieczkach i biwakach,

- chętnie korzystają z oferty szkoły – udział w zajęciach pozalekcyjnych,

Nasi uczniowie mają talenty muzyczne, sportowe, taneczne, plastyczne i  językowe!!!

Uczniowie wspólnie wypracowali zadania do racy w drugim półroczu:

- poprawa zachowania,

- uzyskanie lepszych ocen,

-opanowanie gadulstwa,

- większa motywacja do nauki,

- praca nad dobrymi relacjami w klasie.

Za te wszystkie postanowienia my, jako nauczyciele i wychowawcy, trzymamy mocno kciuki.

Uczniowie, którzy otrzymali oceny powyżej 4,75 i zachowanie bardzo dobre lub wzorowe otrzymali Pochwały Dyrektora Szkoły.

Pani dyrektor, Aleksandra Krawczyk, podsumowała również najważniejsze imprezy pierwszego półrocza : 25 rocznicę nadania szkole imienia i wręczenia sztandaru oraz szkolny Dzień z Pasją.

Nad przebiegiem apelu czuwała przewodnicząca zespołu wychowawców klas, pani Mariola Janiak.

Spotkanie w grupie wiekowej klas IV - VI to doskonała okazja, aby wręczyć nagrody i dyplomy za udział w licznych konkursach oraz akcjach przeprowadzanych w szkole. Na dzisiejszym apelu podsumowano konkursy z języka angielskiego: „Konkurs słownikowy” i  konkurs „Najpiękniejsze zabytki Wielkiej Brytanii”.

 

Galeria zdjęć

13-26 lutego 2012

FERIE ZIMOWE

 

Podczas ferii zimowych zorganizowano w szkole zajęcia plastyczne dla chętnych dzieci. Uczestnicy zajęć mieli okazję poznać nową technikę plastyczną, polegającą na rysowaniu kredkami pastelowymi na papierze ściernym. Była to bardzo ciekawa forma plastyczna, dużą frajdę sprawiało dzieciom bawienie się kolorami ożywionymi. Podsumowaniem zajęć było zorganizowanie wystawy prac, które można podziwiać w świetlicy szkolnej. Zajęcia prowadziła pani Dorota Gidaszewska – Burkietowicz.

Zajęcia dla chętnych dzieci prowadziła również świetlica opiekuńczo – wychowawcza. W sali gimnastycznej odbyły się rozgrywki  sportowe i zabawy z piłką. Zajęcia przygotowały panie Teresa Musiał i Anna Sztok.   Galeria zdjęć

 

ZAJĘCIA W SZKOLE PODCZAS FERII

 

Poniedziałek 13.02.2012 r.

 

godzina 9:00-10:00 I. Bieniek  I. Bartczak

Mistrz gier planszowych- rozgrywki  umysłowe

godzina 10:00-11:30 I. Bieniek  I. Bartczak

Zajęcia kulinarne- „Potrafię samodzielne przygotować posiłek”

godzina 9:00-11:30 D. Gidaszewska –Burkietowicz

Zajęcia plastyczne

 

Środa  15.02.2012 r.

 

godzina 9:00-10:00 I. Bieniek  I. Bartczak

Zajęcia przyrodnicze-wprowadzające do turystyki pieszej

 

10 lutego 2012

DYSKOTEKA WALENTYNKOWA  W KLASACH  IV-VI

W piątkowe popołudnie przed zimowymi feriami  odbyła się dyskoteka walentynkowa dla klas IV – VI zorganizowana przez Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem panem Łukaszem Naczke.  W tym roku wyjątkowo  wiele się na niej działo. Uczniowie  pod okiem jednej ze swoich koleżanek  Doroty Jędrzejak  wykonywali  układy taneczne m.in. do  takich utworów jak: „Macarena”, „Kankan”, kaczuszki, Grek Zorba, taniec belgijski i „Waka Waka”. Podczas dyskoteki odbył się także konkurs tańca, którego jurorami były panie : Dorota Mielcarek, Izabela Urbaniak , Daria Sobczak oraz mamy naszych uczniów.

Zwycięskie pary konkursu:

I miejsce- Natalia Kmiecińska i Kacper Wicenciak

II miejsce - Piotr Niezgódka i Wiktoria Nowicka

III miejsce - Wiktoria Przybcka i Mateusz  Cholewiński

 

Galeria zdjęć

10 lutego 2012

NIECH ŻYJE BAL

 

Na ten dzień uczniowie klas I-III czekali od kilku dni, wiedzieli bowiem, że  będzie on pełen wesołej zabawy i niespodzianek. Punktualnie o godzinie ósmej z klas zaczęły wyłaniać się dziwne, kolorowe postacie: królewny, księżniczki, pajace, koty, Pippi, piraci, kowboje, Spider Mani. Wszyscy udali się do sali gimnastycznej, która w tym dniu była salą balową. O znakomity nastrój zadbały panie wychowawczynie oraz szkolny DJ pan Łukasz Naczke. Przy znakomitej i głośnej muzyce uczniowie bawili się znakomicie, były kaczuszki i inne wesołe pląsy, zabawy z balonami. Uczniowie klas I-III pokazali, że tak jak znakomicie dają sobie radę w nauce, tak i też znakomicie potrafią się bawić.  Na zakończenie dnia uczniowie spotkali się z czarodziejem, panem Andrzejem Poźniakiem, który swoimi sztuczkami wprowadził wszystkich w zaczarowany świat magii i iluzji.  Galeria zdjęć z baliku

 

Tego dnia obył się także apel dla uczniów klas III, podczas którego dokonano podsumowania I półrocza oraz ogłoszono wyniki konkursu plastycznego „Najciekawsza kolekcja” – ogłoszonego podczas Dnia z Pasją w klasach I-III.

Jury  w składzie, panie Dorota Gidaszewska – Burkietowicz i Marzena Klimek oceniły prace plastyczne uczniów.

Wyniki

Klasy I

1.      Martyna Mocek 1b                     Wyróżnienia: Sandra Chmielarz 1b, Kamil Nowak 1b, Ania Izydorek 1c

2.      Kinga Grabowska 1b                                      

3.      Sandra Wiertelak 1a

Klasy II

1.      Zuzanna Wielebska 2c             Wyróżnienia: Julia Cierpka 2c, Jakub Kasałka 2c, Ola Pluta 2b,Igor Marciniak 2b

2.      Gabriela Lech 2c                                                

3.      Michał Solarczyk 2a

Klasy III

1.      Oliwia Wajrauch 3b                  Wyróżnienia: Eryk Pauś 3c, Kinga Gruszczyńska 3a, Sandra Grabowska 3a, Karina Zimniak 3c    

2.      Wiktoria Sikora 3b,                                             

3.      Weronika Hajdasz 3a

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki ufundowane przez Radę Rodziców oraz długopisy ufundowane przez Burmistrza Gminy i Miasta Raszków pana Jacka Bartczaka.  Galeria zdjęć z apelu

 

Życzymy wszystkim uczniom zdrowego, dobrego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku w czasie ferii

i zapraszamy chętnych na zajęcia, przygotowane dla nich przez nauczycieli!

 

6 lutego 2012

KONKURS SŁOWNIKOWY W JĘZYKU ANGIELSKIM

  

Dnia  6 stycznia  odbył się Szkolny Konkurs Słownikowy z języka angielskiego, który zorganizowały i przeprowadziły panie Daria Sobczak i Małgorzata Palczewska.  W konkursie tym wzięło udział 22 uczniów z klas IV. Zadania konkursowe polegały na przetłumaczeniu słówek  z języka polskiego na język angielskiego lub odwrotnie, przy użyciu słownika angielsko-polskiego i polsko-angielskiego, a także na ułożeniu angielskich wyrazów w kolejności alfabetycznej.  Uczniowie wykazali się niezwykłą szybkością w posługiwaniu się słownikiem dwujęzycznym oraz skutecznością w odnajdywaniu poprawnych odpowiedzi. Oto zwycięzcy: Adrianna Żurkiewicz, Julianna Kaczocha, Zuzanna Ławniczak i Weronika Bursztynowicz.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!!!!!!!!

Galeria zdjęć

3 lutego 2012

LEKCJA W KINIE

 

 

Galeria zdjęć

1 lutego 2012

PRZEDSZKOLAKI U DENTYSTY

 

1 lutego przedszkolaki odwiedziły gabinet dentystyczny pani  Marleny Juszczak. Dzieci zapoznały się z gabinetem, ze sprzętem. Miały okazję oswoić się z tym, że lekarz dotyka ust podczas wizyty. To ważne z punktu widzenia psychologii rozwoju dziecka, które już od najmłodszych lat oswajane jest z leczeniem stomatologicznym.

Uczniowie dowiedzieli się:

- jak czyścić i dbać o zęby,

- jak wygląda próchnica.

Dzieci zadawały dużo pytań. Każdy uczestnik wizyty otrzymał pamiątkową kolorowankę.

 

Galeria zdjęć

31 stycznia 2012

DZIEŃ Z PASJĄ

       

Rok szkolny 2011/2012 Pani Minister MEN ogłosiła "Rokiem Szkoły z Pasją", który ma na celu zapewnienie odpowiednich warunków do potrzeb i możliwości rozwoju każdego ucznia. Jest jednym że sposobów wzbogacenia oferty szkoły o elementy , które uczą młodzież zaangażowania, współpracy, aktywności obywatelskiej, wrażliwości na potrzeby innych, wolontariatu lub rozwijają swoje pasje i talenty. Zgodnie z zaleceniami pani mister i wychodząc naprzeciw zainteresowaniom uczniów  31 stycznia w naszej szkole odbył się „Dzień z pasją”. Za organizację tego dnia odpowiedzialne były panie Iwona Bartczak klasy I-III i Małgorzata Palczewska klasy IV-VI. Uczniowie bardzo entuzjastycznie i z wielkim zainteresowaniem włączyli się w przygotowanie tego dnia. Kilka dni wcześniej ogłoszono, że „Dzień z pasją” odbędzie się właśnie 31 stycznia i można powiedzieć… lawina ruszyła.  Uczniowie zadawali mnóstwo pytań: jak będzie wyglądał ten dzień, jakie eksponaty mogą przynieść, czy rodzice mogą też uczestniczyć w tym wydarzeniu, jak długo będzie można oglądać wystawy prezentujące różne kolekcje.

            W końcu nadszedł ten długo oczekiwany dzień. Sala gimnastyczna stała się miejscem interesujących wystaw. Było na co popatrzeć… znaczki, monety, kamienie, figurki, maskotki, klocki Lego, rysunki, modele do sklejania, aniołki, biżuteria, komiksy, zdjęcia, trofea sportowe, dzwoneczki, magazyny, plakaty gwiazd, a nawet świnki morskie!

            W tym dniu uczniowie spotkali się również z panem Stanisławem Jarczyńskim,  człowiekiem o wielu pasjach, filatelistą i numizmatykiem, który zaprezentował kolekcję znaczków, monet, książek, proporczyków, orderów i przedwojennych etykietek od zapałek. Były to oczywiście tylko fragmenty z obszernych kolekcji naszego gościa. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali krótkiej prelekcji, oglądali eksponaty i zadawali mnóstwo pytań. Zwieńczeniem spotkania z panem Jarczyńskim był konkurs dotyczący kolekcji naszego gościa.

            Na zakończenie pasjonującego dnia ogłoszono konkursy: plastyczny dla uczniów klas I-III pt. „Najciekawsza kolekcja” oraz reporterski dla uczniów klas IV-VI pt. „Dzień z pasją oczami uczniów”.

Jako nauczyciele i wychowawcy cieszymy się, że tylu naszych uczniów ma pasje, które znakomicie wypełniają ich wolny czas, uczą systematyczności i dbałości o detale. „Człowiek, który ma pasje jest człowiekiem szczęśliwym” – to słowa naszego dzisiejszego gościa. Dzisiejszy dzień pokazał, że nasi uczniowie odnaleźli szczęście w swoich pasjach .

Galeria zdjęć

 

Aby przeczytać artykuł, który ukazał się w Gazecie Ostrowskiej, kliknij tutaj.

28 stycznia 2012

VI KONCERT KOLĘD  „DZIECI DZIECIOM”

 

 „W marzeniach widzę znów święta.
Te święta, które znam sprzed lat.
Drzewa w światłach błyszczą

i dzieci milkną

wsłuchane w ciche dzwonki sań.
W marzeniach widzę znów święta.
ślę kartki pełne ciepłych słów.
Niech radosny będzie ten czas
i niech święta białe będą znów”.

 

Czas świąt i kolęd to dobry czas na spotkania i wspólne świętowanie. W ten szczególny czas myślimy wtedy szczególnie o tych, którzy potrzebują naszego wsparcia i ciepłego, dobrego słowa. Z myślą o naszym uczniu Adasiu, który potrzebuje naszej pomocy dnia 28.01.2012 r. w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Raszkowie już po raz VI uczniowie raszkowskiej szkoły wzięli udział w charytatywnym koncercie kolęd „DZIECI DZIECIOM” zorganizowanym przez pana Łukasza Naczke.

W koncercie wzięło udział ponad 60 młodych wokalistów, wśród których byli młodzi muzycy z zespołu wokalnego „Familijny blues” ze Szkoły Podstawowej w Raszkowie,  „Trema” i „Effascinato”  z Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Raszkowie oraz uczniowie Raszkowskiego Gimnazjum. Podczas koncertu  wykonano 16 kolęd i pastorałek, w których można było usłyszeć naszych szkolnych solistów m.in. Konstancję Noculak, Natalię Dyszyńską, Zuzannę Ławniczak, Justynę Kaczmarek, Aleksandrę Pluta, Weronikę  Hajdasz. Słowo wiążące koncertu zostało przygotowane przez panie Justynę Żurkiewicz oraz Marzenę Klimek . Koncert poprowadziła absolwentka naszej szkoły Magdalena Grzelczak.

Organizator i wykonawcy dziękują wszystkim, którzy wsparli akcję charytatywną – zebrane pieniądze przekazano na konto ucznia naszej szkoły Adasia, z przeznaczeniem na leczenie i  rehabilitację.

Galeria zdjęć

28 stycznia 2012

PAMIĘTAMY O ASTRID LINDEREN

 

     28 stycznia minęła 10 rocznica śmierci szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren, autorki książek dla dzieci. Jej utwory przetłumaczone zostały na wiele języków, dzięki czemu znają je młodzi czytelnicy z całego świata. W twórczości pisarki można wyróżnić utwory fantastyczne, opowieści z codziennego życia dzieci, powieści sensacyjno – kryminalne. Dzieci pokochały Astrid Lindger na wspaniałe książki o Pippi, dzieciach z Bullerbyn, Rasmusa, Ronję – bohaterów książek opowiadających o swoich przygodach.

Uczniowie klas trzecich mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej poświęconej twórczości Astrid Linderen, a przygotowanej przez naszą bibliotekarkę, pania Katarzynę Zaworską. Prezentacji towarzyszyła wystawa książek pisarki.

Ogłoszono również konkurs na najfajniejszą szkolną Pippi – konkurs zostanie rozstrzygnięty na baliku karnawałowym dla klas I-III.

 

25 stycznia 2012

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

„My uczniowie pierwszej klasy uroczyście przyrzekamy,

że będziemy książki kochać,

krzywdy zrobić im nie damy,

i wskazówek i rad książek,

będziemy słuchać z uwagą,

obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą!”

          Takimi słowami pierwszoklasiści rozpoczęli przyrzeczenie składane w czasie pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej. Uroczystość ta wpisała się już na trwałe w kalendarz imprez bibliotecznych i szkolnych. Jest to zawsze ważne wydarzenie, zarówno dla naszej szkolnej biblioteki, która zyskuje dużą grupę nowych czytelników, jak i dla uczniów klas pierwszych, którzy stają się od tej pory pełnoprawnymi użytkownikami biblioteki.
     W trakcie wizyty w bibliotece pierwszoklasiści zapoznali się z regulaminem wypożyczalni, z zasadami zachowania, wypożyczania oraz poszanowania książek. Uczniowie spotkali się w bibliotece ze swoimi starszymi kolegami, którzy przedstawili im fragmenty ulubionych przez dzieci bajek. Był Kopciuszek, Kubuś Puchatek, Jaś i Małgosia, Calineczka i Czerwony Kapturek. Na pierwszaków czekało w bibliotece wiele niespodzianek – były konkursy, kolorowanki, słuchanie „mówionej bajki”.  Podsumowaniem imprezy było wypożyczenie przez każde dziecko pierwszej książki .Nad uroczystością czuwała nasza pani bibliotekarka, pani Katarzyna Zaworska.

Życzymy uczniom klas pierwszych wielu ciekawych przygód z książką, mamy też nadzieję, że rodzice w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” pomogą swoim pociechom opanować trudną sztukę czytania.

Galeria zdjęć

25 stycznia 2012

LICYTACJA  CHARYTATYWNYCH  LALECZEK UNICEF

25 stycznia odbyła się licytacja 16 charytatywnych laleczek przygotowanych przez uczniów naszej szkoły w ramach kampanii UNICEF "Wszystkie Kolory Świata", w której nasza szkoła bierze udział. Cena wywoławcza każdej laleczki wynosiła 10zł.  Jest to kwota, która umożliwia zaszczepienie w Sierra Leone 1 dziecka przeciwko najważniejszym chorobom wieku dziecięcego a tym samym uratowanie mu życia. Bardzo się cieszymy, że wszystkie laleczki zostały sprzedane - za łączną sumę 1020 zł, co równa się zakupie 102 szczepionek dla dzieci z kontynentu afrykańskiego. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w licytacji!

 

Galeria zdjęć

 

Jednocześnie zachęcamy do głosowania na laleczkę z naszej szkoły portalu Facebook!

(Na każdą laleczkę można zagłosować tylko raz (z jednego profilu) w ciągu czasu trwania konkursu)

 

20 stycznia 2012

DZIEŃ  SENIORA

W dniu 20 stycznia 2012 roku kolejny raz gościliśmy w naszej  szkole babcie i dziadków, którzy uroczyście obchodzili swoje święto: Dzień Babci i Dzień Dziadka. W tym roku swoja obecnością zaszczyciło nas aż 227 seniorów! Wszyscy uczniowie klas I – III przez cały styczeń przygotowywali się do występów przed swoimi babciami i dziadkami. W dniu ich święta recytowali im wiersze, śpiewali piosenki, niektóre z klas przygotowały „ Jasełka” i inne przedstawienia, w których wnuki i wnuczki prezentowały swoje zdolności aktorskie. Po występach dzieci wręczyły swoim babciom i dziadkom przygotowane upominki i laurki. Następnie wszyscy zasiedli do słodkich poczęstunków. W czasie spotkania z seniorami nie zabrakło również licznych zabaw i konkursów.

Babcie i dziadkowie opuszczając mury naszej szkoły byli bardzo zadowoleni  i zapowiedzieli, że wrócą tu na pewno za rok :)

 

Galeria zdjęć

17 stycznia 2012

LEKCJA W URZĘDZIE GiM RASZKÓW

Klasa 3 a z wychowawczynią, panią Anną Sztok, wybrała się do Urzędu Gminy i Miasta Raszków, aby poznać z bliska pracę urzędników. Uczniów na krótką rozmowę zaprosił również Burmistrz Raszkowa, pan Jacek Bartczak, opowiadał o pełnionej przez siebie funkcji.

Na zakończenie spotkania każdy uczeń otrzymał od pana Burmistrza odblaski drogowe i książeczkę do kolorowania z ciekawymi miejscami naszej gminy. Panu Burmistrzowi dziękujemy na ciekawą lekcję i prezenty.

 

15 stycznia 2012

CHARYTATYWNY KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK

 

„Zawsze, ilekroć się uśmiechasz do swojego brata i wyciągasz do niego rękę – jest Boże Narodzenie.

Zawsze, ilekroć milkniesz, by innych wysłuchać – jest Boże Narodzenie.

Gdy dajesz odrobinę nadziei, tym, którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego, moralnego i duchowego ubóstwa

– zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

Boże Narodzenie to jedyny w swoim rodzaju czas, który rządzi się narzuconymi przez zwyczaje i historię prawami. To również czas, posiadający obowiązkową lekturę muzyczną – odrębną i niepowtarzalną, nieobecną przez resztę roku. Tę lekturę stanowią kolędy. Towarzystwo Śpiewu w Raszkowie pod kierownictwem pana Jerzego Wojtaszka, zaprosiło mieszkańców naszej gminy na charytatywny koncert kolęd i pastorałek, który odbył się w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Raszkowie.

Po koncercie odbyła się zbiórka pieniędzy na zakup stacjonarnego rowerka rehabilitacyjnego dla ucznia naszej szkoły – Adasia Kowalewicza, chorego na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się wesprzeć leczenie Adasia. Mamy nadzieję, że kolędowy przekaz dotarł do wszystkich ludzi, do tych najbliższych, do wszystkich chorych i cierpiących, do najbardziej potrzebujących  pomocy, zwłaszcza ludzkiego serca, do tych wszystkich, którzy przyjmują Chrystusa i tych, którzy Go nie przyjmują.

Galeria zdjęć

12 stycznia 2012

BIERZEMY UDZIAŁ W AKCJI "Wszystkie Kolory Świata"

 

Nasza szkoła bierze udział w konkursie, który jest częścią kampanii ,,Wszystkie kolory świata” opracowanej i przygotowanej przez Polski Komitet Narodowy UNICEF. Celem konkursu jest zaprojektowanie, wykonanie i wybranie najciekawszego, oryginalnego projektu charytatywnej  laleczki, która jest symbolem pomocy, ratowania życia dzieci w Sierra Leone. Projekt wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.

Koordynatorem akcji w szkole jest pani Bożena Zagórska przy pomocy Małgorzaty Palczewskiej i Darii Sobczak.

 

Wykaz laleczek wykonanych w klasach I – VI :

NANEOKU I a – Chiny;

MEA – I b – Afryka, Plemię Dinka;

ANARUK - I c – Grenlandia;

LILY – II b – Szkocja;

AKISI – II c - Wybrzeże Kości Słoniowej;

KUAKU – II c – Wybrzeże Kości Słoniowej

KAMARIA III a – Nigeria;

POCAHONTAS – III c –Stany Zjednoczone Ameryki Północnej

ZUZIA – Justyna  IV a  - Polska;

JULIA – Klaudia, Marta – IV a – Polska (strój krakowski);

EMMA – Patrycja – IV b –Dania

KASUHI MITUNE – V b – Japonia;

TAMARA – Jagoda – V c – Rosja;

SOPHIE – Natalia – V c – Szkocja;

KIMIKO – Julia – V c – Japonia.

 

Każda szkoła może wybrać tylko jedną laleczkę, której zdjęcie przesyła drogą mailową. Na profilu UNICEF Poland będzie stworzona oddzielna galeria profilu ,,Wszystkie kolory świata”, gdzie zostaną umieszczone zdjęcia nadesłanych laleczek. W czasie trwania konkursu użytkownicy Facebook'a będą mogli oddawać głosy na wybraną przez siebie laleczkę klikając odpowiednią ilość gwiazdek pod zdjęciem . Głosowanie od 20 stycznia!

 

Zwycięzcą zostanie laleczka, która zbierze najwięcej głosów. Nagrodą w konkursie jest koncert Majki Jeżowskiej na terenie szkoły.

 

GŁOSOWANIE JUŻ TRWA!

 

Zachęcamy do klikania i głosowania na laleczkę z naszej szkoły, Sophie!

 

 

Aby obejrzeć laleczki przygotowane przez uczniów naszej szkoły,  kliknij tutaj.

 

Aby dowiedzieć się więcej o akcji UNICEF,  kliknij tutaj.

12 stycznia 2012

„Mistrz Ortografii”

 

W czwartek 12 stycznia 2012r. odbył się szkolny etap Konkursu „Mistrz Ortografii” dla uczniów kl. IV i IV. Wzięło w nim udział 12 uczestników. Uczniowie klas IV-VI zmierzyli się z trudnościami ortograficznymi w dyktandzie pt. „ Nowy lokator”. Do II etapu zakwalifikowali się Olga Owczarczak (6b) i Radosław Czubak (6b).

 

Styczeń 2012

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ LEKTOREM

W październiku zachęcaliśmy rodziców naszych uczniów, szczególnie klas młodszych, do codziennego czytania dzieciom bajek. Teraz do akcji czytania przystąpili uczniowie klas 5 i 6. W ramach akcji ”I ty możesz zostać lektorem”  uczennice z klasy 5c – Natalia Kmiecińska i Anna Bętkowska, oraz Darek Matyba z klasy 6c, w każdą środę, na długiej przerwie czytają chętnym dzieciom wybrane przez siebie bajki. Razem z panią bibliotekarką mamy nadzieję, że ta akcja będzie się cieszyła powodzeniem wśród uczniów i będzie miłym urozmaiceniem czasami nudnych i monotonnych przerw.

Galeria zdjęć

Styczeń 2012

ZIMOWO....

 

„Zima, zima, zima, pada, pada śnieg…” wreszcie doczekaliśmy się białej zimy. Na śnieżną aurę szczególnie emocjonalnie zareagowali uczniowie klas I-III, którzy z ogromną radością  oddali się białemu szaleństwu. Dzięki zaangażowaniu i pracy małych budowniczych na boisku szkolnym zagościły zimowe bałwany.

 

Galeria zdjęć

11 stycznia 2012

WIZYTA  PIELĘGNIARKI  W KLASIE 3 A

 

Gościem klasy 3 a była pani Izabella Rykowska – z zwodu pielęgniarka, która opowiadała dzieciom o swojej pracy. Uczniowie bardzo profesjonalnie przygotowali się do tej wizyty, były białe fartuchy –symbolizujące służbę zdrowia, czepki pielęgniarskie  i maseczki ochronne na twarz. Uczniowie zostali praktycznie przeszkolenie przez panią Rykowską, pacjentowi  - małemu misiowi  robili zastrzyki! Dzieciom tak spodobały się te zajęcia, że okazało się, że ponad połowa klasy chce w przyszłości pracować w służbie zdrowia.

Galeria zdjęć

10 stycznia 2012

PRÓBNY SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTÓW

 

Uczniowie klas 6 w dniu dzisiejszym przystąpili do próbnego sprawdzianu kompetencji, przegotowanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Poznaniu.  Uczniowie pisali sprawdzian w 5 wcześniej przygotowanych, zgodnie z ich potrzebami edukacyjnymi salach lekcyjnych .Do sprawdzianu przystąpiło 55 uczniów.

 

Galeria zdjęć

10 stycznia 2012

"ZERÓWKA" NA KARNAWAŁOWO!

 

W karnawale same bale

Kolebką zabaw karnawałowych są Włochy. Karnawałem (zapustami, ostatkami) nazywano czas liczony od Nowego Roku, aż do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową, czyli okres rozpoczęcia Wielkiego Postu. Uczniowie Oddziału Przedszkolnego uczestniczyli w zabawie karnawałowej oraz licznych konkursach. Oto niektóre z nich:

- konkurs na najpiękniejszą maskę karnawałową

- taniec na gazecie

-baśniowe zagadki

- korowód przebierańców

- jabłko na sznurku.

W przedszkolu, aż wrzało od podekscytowanych głosów dzieci, nauczycieli i rodziców.

 

Galeria zdjęć

5 stycznia 2012

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSÓW KLAS 1-3

 

Na apelu rozstrzygnięto kilka konkursów w dla klas I-III . Pierwszy z nich dotyczył „ Konkursu kolęd. Wzięło w nim udział 36 dzieci. Organizatorami byli nauczyciele: Ł. Naczke, M. Klimek, J. Sikorska. Kolejnym rozstrzygniętym konkursem był konkurs plastyczny pt.” Postać św. Mikołaja”, w którym brało udział 36 dzieci z klas 1-6. Nagrodzono wszystkich uczestników dyplomami i upominkami.

 

 Galeria zdjęć

8 stycznia 2012

20 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

 

8 stycznia 2012 roku po raz kolejny przyłączyliśmy się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Hasło tegorocznej akcji to:

Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko!

W tym roku zbieraliśmy środki na sprzęt ratujący życie wcześniakom i pompy insulinowe dla przyszłych matek. Dzięki wielkim sercom mieszkańców gminy Raszków, uczniowie naszej szkoły na ten szczytny cel zebrali ponad 2.008,31 zł! DZIĘKUJEMY!!!

 

NASI WOLONTARIUSZE:

  • z klasy 6 a: Mateusz Gałęski, Piotr Niezgódka,

  • z klasy 6 b: Wiktoria Przybecka, Maria Borowska, Olga Owczarczak, Szymon Marucha, Mateusz Cholewiński, Radosław Czubak,

  • z klasy 6 c: Joachim Szczepanek, Remigiusz Krzywda, Samanta Sierańska, Kacper Krawczyk, Aleksandra Mróz.

Uczniowie wyposażeni w identyfikatory  i specjalnie oznakowane puszki zbierali pieniądze na terenie naszego miasta. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali również nauczyciele:  Daria Sobczak, Anna Jackowska, Izabela Urbaniak, Anna Sztok, Dorota Mielcarek i Małgorzata Palczewska.

 

Galeria zdjęć

22 grudnia 2011

JASEŁKA

Święta Bożego Narodzenia to czas, który spędzamy z rodziną, przy choince, kolędach, prezentach i w zadumie o narodzeniu Bożej Dzieciny. W  szkole pojawiły się choinki i świąteczne dekoracje, a na przerwach można było usłyszeć kolędy. Tradycją życia szkolnego stały się Jasełka bożonarodzeniowe i wigilie klasowe w ostatni dzień nauki przed przerwą świąteczną. Ich najważniejszym momentem jest dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń i wspólne śpiewanie kolęd. Wszyscy uczniowie razem z wychowawcami przygotowują wcześniej słodki poczęstunek i upominki, które są rozdawane w czasie wigilii. Galeria zdjęć - Wigilie klasowe

        Tego dnia wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mieli przyjemność obejrzenia Jasełek bożonarodzeniowych, które przygotowali uczniowie klas IV-VI z paniami katechetkami - Marzeną Klimek i Justyną Żurkiewicz. Galeria zdjęć - Jasełka

 

21 grudnia 2011

SZKOLNY KONKURS KOLĘD

Już po raz siódmy odbył się w naszej szkole  Świąteczny Konkurs Kolęd organizowany przez  pana Łukasza Naczke. W tym roku konkurs odbył się w dwóch kategoriach  wiekowych: klasy I-III   oraz IV – VI.  Jeszcze nigdy nie cieszył się tak wielkim zainteresowaniem , łącznie  wzięło w nim udział ponad 80 uczniów. Młodzi wykonawcy  oprócz śpiewu  zaprezentowali także swoje umiejętności gry na gitarze, fletach prostych, flecie poprzecznym oraz dzwonkach chromatycznych.

Jury w składzie panie:  Justyna  Żurkiewicz,  Marzena Klimek,  Justyna Sikorska,  Dorota Gidaszewska oraz pan Łukasz Naczke  przesłuchiwało uczestników ponad  cztery  godziny, a wyniki konkursu zostaną ogłoszone na najbliższym apelu w  nowym roku 2012.

 

Galeria zdjęć

20 grudnia 2011

KONKURS NA NAJŁADNIEJ WYSTROJONĄ SALĘ

W miesiącu grudniu Mały Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najładniej wystrojoną salę lekcyjną klas I-III. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 20 grudnia. Jury w składzie: p. Dorota Gidaszewska-Burkietowicz oraz p. Mariola Janiak oceniły w skali 1-10 wystrój sal biorąc pod uwagę zaangażowanie nauczyciela w wystrój oraz prace dzieci na temat nadchodzących świąt i pory roku.

Oto wyniki:

sala 216, klasa 3 a (10 p)

sala 229, klasa 2 b (10 p)

sala 227, klasa 1 a (8 p)

sala 230, klasa 3 c (8 p)

sala 218, klasa 2 a (7 p)

sala 202, klasa 2 c (7 p)

sala 205, klasa 3 b (6 p)

sala 204, klasa 1 b (5 p)

sala 203, klasa 1 c (4 p)

 

Galeria zdjęć

20 grudnia 2011

JASEŁKA W KLASIE 3 A

Klasa 3a przygotowała dla swoich rodziców  jasełka bożonarodzeniowe „Maleńka dziecina wśród bajkowych postaci”. Wśród aktorów znalazły się: pasterze, gwiazdy, anioły, królowa, Śnieżka, krasnoludki, zła macocha, córki, Kopciuszek, wilk, Czerwony kapturek, babcia, Józef i Maryja.  Scenografię do szkolnego przedstawienia stworzył szkolny żłóbek, który od tego roku znajduje się w naszej szkole dzięki uprzejmości księdza Marcina Jagiełły. Po udanym występie uczniowie i rodzice udali się do klasy na spotkanie wigilijne. Był śpiew kolęd i spotkanie ze Świętym Mikołajem, który przyniósł dla wszystkich dzieci upominki. Spotkanie przygotowała pani Anna Sztok wraz z rodzicami uczniów klasy 3a.

Galeria zdjęć

20 grudnia 2011

ZAKOŃCZENIE SZKOLNEJ AKCJI "Koszulka za zeta"

 

20 grudnia 2011 roku  zostały przekazane bluzy i koszulki   dla podopiecznych  Placówki Wsparcia Dziecka i Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim.

Koszulki zostały zakupione dzięki szkolnej zbiórce  pieniędzy prowadzonej przez Szkolny Samorząd Uczniowski i ich opiekuna pana Łukasza Naczke. Bardzo  dziękujemy za wsparcie akcji wszystkim uczniom oraz rodzicom. Serdeczne podziękowania przesyła także dyrekcja Placówki Wsparcia  Dziecka i Rodziny. 

 

19 grudnia 2011

WYJAZD DO KINA KOMEDA

Dzieci, które uczestniczą w zajęciach Świetlicy Opiekuńczo – Wychowawczej w Raszkowie i Moszczance wyjechały do Ostrowa Wlkp., do kina Komeda na film „Tupot małych stóp. Część 2”. Film opowiada historię jednego z pingwinów cesarskich o imieniu Mambo, który urodził się bez najmniejszego talentu do śpiewu. Został jednak obdarzony zdolnością do stepowania. Mama małego pingwinka, Norma Jean, w przeciwieństwie do jego taty, Memphisa, nie widziała w tym nic złego. Mimo to, oboje rodzice obawiali się, że z powodu braku "pieśni serca" Mambo może nigdy nie odnaleźć pokrewnej duszy. Akcja na początku toczy się na Antarktydzie w Imperium Pingwinów. Mambo, wraz z Lovelace’em i Amgios wybiera się w podróż swojego życia i w końcu przekonuje się, że tylko bycie sobą pozwala zmieniać świat. Dzięki temu Mambo po długiej podróży i powrocie do Imperium Pingwinów zostaje wybrany nowym Przywódcą. Końcowe sceny filmu pokazują Władcę Pingwinów tańczącego, wraz ze swoimi wiernymi przyjaciółmi – Amigos, świętując swój triumf.  Film, a szczególnie przygody małego Mambo, bardzo się wszystkim podobały.

Wyjazd zorganizowały panie Teresa Musiał, Ewa Wojtczak i Anna Sztok.

Galeria zdjęć

15 grudnia 2011

JASEŁKA W KLASIE 1 A

Na ten szczególny czas Świąt Bożego Narodzenia uczniowie klasy 1a przygotowali Jasełka pt.: ”Maleńka dziecina wśród bajkowych postaci”. Po występie, który z powodu awarii prądu, odbył się przy blasku świec, dzieci odwiedził prawdziwy gwiazdor z torbą prezentów, były też słodycze i kawa dla rodziców. Spotkanie przygotowała pani Teresa Musiał wraz z rodzicami uczniów.

Galeria zdjęć

15 grudnia 2011

MALI PIEKARZE Z 3 B

 

las trzecich byli już na wycieczce w młynie, już wiedzą jak powstaje mąka. Dzisiaj kolejna wycieczka  - do piekarni. Na zwiedzenie Piekarni Raszków, która znajduje się w Przybysławicach zaprosiła uczniów pani Urszula Kuświk, właścicielka piekarni.  Ponieważ wycieczka odbywała się w przeddzień Świąt Bożego Narodzenia,  a więc czasu świątecznych wypieków i pierników, na dzieci czekała już wcześniej przygotowana masa piernikowa i ku ogromnemu zdziwieniu i zadowoleniu wszyscy mogli wycisnąć kilka pierników. Z zachowaniem środków bezpieczeństwa uczniowie obejrzeli piec do wypieku chleba, w którym piekły się również wykonane przez nich pierniki. W czasie, kiedy piekły się pierniki uczniowie składali specjalne kartoniki do ciasteczek, w nich umieścili upieczone przez siebie pierniki i słodki prezent od właścicielki piekarni – słodką bułkę i drożdżówkę. Dowiedzieli się również, że piekarnia wypieka prawdziwy chleb na zakwasie w piecu węglowym. Program „Od ziarenka do bochenka” został zrealizowany w 100%.

Galeria zdjęć

13 grudnia 2011

ZAKOŃCZENIE AKCJI "Podaj łapę"

W miesiącu październiku i listopadzie 2011 roku klasa 5b wraz z wychowawcą Justyną Briske-Dutkowską przeprowadziła w ramach Miesiąca Dobroci Dla Zwierząt akcję ”PODAJ ŁAPĘ”, na rzecz MIĘDZYGMINNEGO SCHRONISKA ZWIERZĄT w Wysocku Wielkim .

     Celem akcji było zwrócenie uwagi dzieci na los bezdomnych zwierząt a przede wszystkim pomoc psom znajdującym się w schronisku. Uczniowie z klas 0-6 chętnie przyłączyli się do akcji, przynosząc karmę, koce i inne psie artykuły. Do naszej akcji przyłączyli się także uczniowie z UKS „ARKADY” oraz osoby niezwiązane z naszą szkołą a mające na celu dobro zwierząt.

     Zbiórka darów trwała ok. 2,5 miesiąca. Przez ten czas zebraliśmy ok. 230 kg karmy dla psów, koce, miski, obroże, smycze oraz karmę dla kotów. Wszystkie artykuły 13 grudnia br. zawieźliśmy do schroniska. Po wyładowaniu karmy dzieci obejrzały psiaki przebywające w klatkach.

     Obecnie w schronisku jest ok. 160 psów czekających na nowych właścicieli. Od opiekunów schroniska otrzymaliśmy podziękowanie dla organizatorów akcji oraz dla wszystkich uczniów naszej szkoły.

Wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc bezdomnym zwierzętom  dziękujemy i my.

Mamy nadzieję, że akcja ta uczuliła Was na los bezdomnych zwierząt.

                                                                                                                                                                                                5b z wychowawcą

Galeria zdjęć

13 grudnia 2011

DZIEŃ TEATRU W KLASIE 3 C

 

Uczniowie klasy 3c przygotowali dwa spektakle, teatrzyk kukiełkowy „Opowieść pewnej sowy, warzywny teatrzyk kukiełkowy” i krótki spektakl „Obwarzanek”. W zabawie w teatr wzięli udział wszyscy uczniowie, każdy miał rolę tylko dla siebie.  W przygotowanie zabawy włączyli się rodzice uczniów, którzy pomogli przygotować odpowiednie stroje i kukiełki. Publiczność złożona z uczniów klas I-III i przedszkolaków obdarowała małych aktorów gromkimi barwami. „Reżyserem” obu przedstawień była pani Iwona Bartczak.

 

Galeria zdjęć

9 grudnia 2011

WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNY - etap szkolny

Dnia 9 grudnia 2011r. jedenastu uczniów z klas VI pisało I Wojewódzki Konkurs Matematyczny – etap szkolny.

Komisja konkursowa w składzie:

                Aleksandra Krawczyk – przewodnicząca

                Beata Lisiak – członek

                Renata Brajer – członek

przeprowadziła szkolny etap konkursu i oceniła prace. Nikt z piszących nie przeszedł do rejonu.

Na wyróżnienie zasługuje Radosław Czubak z klasy VI b, który otrzymał 26 punktów na 40.

Wszystkim piszącym gratulujemy zmierzenia się z matematycznymi zadaniami – nie były łatwe! Galeria zdjęć

 

8 grudnia 2011

DZIECIAKI KOCHAJĄ ZWIERZAKI

Uczniowie klas 1a i 1b spotkali się dzisiaj z  weterynarzem, panem Markiem Kądzielą, który opowiadał im jak należy prawidłowo dbać o zwierzęta, które mamy w domu. Na spotkanie z uczniami pan Marek przyszedł ze swoim kotem, który mimo że był trochę zestresowany, dzielnie znosił trudy pobytu wśród dzieci. Galeria zdjęć

 

6 grudnia 2011

MIKOŁAJKI

Święty Mikołaj to postać starszego mężczyzny z brodą ubranego w czerwony strój, który według różnych legend i bajek w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny.

Mikołaj chyba dowiedział się, że nasze dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty. Specjalnie na tę okazję swój pierwszy występ dla uczniów klas I-III, przygotowały nasze maluchy czyli dzieci z „O”, pod czujnym okiem pani Anny Jackowskiej. Uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialną w całości poświęconą Świętemu Mikołajowi i zwyczajom związanym z tym świętem.  Następnie, ku wielkiej radości wszystkich zebranych, mogliśmy się spotkać z samym Świętym Mikołaje, który po rozmowie z dziećmi, po złożeniu obietnicy poprawy wszystkim wręczył słodycze!!! Galeria zdjęć

 

6 grudnia 2011

MIĘDZY NAMI KOBIETKAMI

Uczennice klas 6 wzięły udział w kolejnej edycji programu edukacyjnego dla dziewcząt „Miedzy nami kobietkami”, który omawia przemiany i problemy wieku dojrzewania.  Program ten jest adresowany do dziewcząt klas szóstych szkoły podstawowej, jako pomoc dydaktyczna w realizacji celów ścieżki edukacyjnej „Wychowanie do życia w rodzinie.”

Realizacja programu pomoże dziewczętom w :

- przyswojeniu informacji oraz w właściwej terminologii o zmianach fizycznych i psychicznych zachodzących w okresie dojrzewania,

- głębszym zapoznaniu się z przebiegiem cyklu menstruacyjnego,

- niwelacji mitów i obaw związanych z miesiączką,

- wyrobieniu właściwych nawyków higienicznych.

 Prelegentem była pani Katarzyna Hirszfeld – Odrowska, przedstawiciel Działu Edukacji i Profilaktyki, która to firma przejęła patronat nad tym programem.

Galeria zdjęć

2 grudnia 2011

WOJEWÓDZKI KONKURS HUMANISTYCZNY

2 grudnia 2011r. odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego. Wzięło w nim udział 12 uczniów z klas V i VI. Uczniowie rozwiązywali test, zawierający pytania z kilku humanistycznych dziedzin.

Najlepiej napisali:

- Olga Owczarczak – 6b

- Konrad Stasiecki – 5c

- Radosław Czubak – 6b

- Remigiusz Krzywda – 6c

Cieszymy się, że do etapu rejonowego przeszła Olga Owczarczak.

 

2 grudnia 2011

WYNIKI KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC

Galeria zdjęć

30 listopada  2011

ANDRZEJKI

Andrzejki - Dzień Świętego Andrzeja Apostoła, najhuczniej świętowany w Szkocji, w kraju, którego Św. Andrzej jest patronem. W Polsce w wigilie tego dnia , lub w tym dniu w zależności od regionu, wróży się przyszłość, szczególnie matrymonialną. Do najbardziej znanych wróżb andrzejkowych należy oczywiście lanie roztopionego wosku na wodę. Wosk można lać bezpośrednio lub przez dziurkę np. w kluczu. Na podstawie kształtu woskowej figurki lub kształtu cienia rzucanego przez nią przewidujemy przyszłość lejącego.
Uczniowie niektórych klas, wraz z wychowawcami przygotowali lekcje wychowawcze poświęcone wróżbom i wróżeniu. Z naszej magicznej kuli wynika, że przyszły rok będzie dobrym rokiem dla naszych uczniów, pełen ciepłych i radosnych dni, pozytywnych ocen, dobrych relacji koleżeńskich, wielu konkursów i zawodów sportowych, spotkań z ciekawymi ludźmi, wycieczek. Pamiętajmy jednak, że aby wróżba się spełniła, trzeba trochę pomóc dobremu losowi. Wszystkim życzymy wytrwałości w swoich postanowieniach. 
Galeria zdjęć

 

28 listopada 2011

25-LECIE NADANIA SZKOLE IMIENIA ARKADEGO FIEDLERA

I WRĘCZENIA SZTANDARU

 

28 listopada 2011 roku z inicjatywy pani dyrektor Aleksandry Krawczyk obchodziliśmy srebrny jubileusz nadania szkole imienia Arkadego Fiedlera oraz przekazania sztandaru.

Święto szkoły rozpoczęło się uroczystą mszą dziękczynną, którą odprawił ksiądz  kanonik Bolesław Nowak. Wspólnie wspominaliśmy zmarłych nauczycieli i uczniów raszkowskiej szkoły. Główne uroczystości odbywały się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Raszkowie. Na szczególną uwagę zasługują dekoracje zaprojektowane i wykonane przez panią Dorotę Gidaszewską oraz jej uczniów. Uwagę przyciągały motywy afrykańskie, indiańskie związane z podróżami A. Fiedlera. Plakaty związane z sylwetką patrona, prace plastyczne – Zwierzęta egzotyczne wprowadzały w bogaty świat twórczości wielkopolskiego pisarza, podróżnika, miłośnika przyrody i ludzi... Motywem przewodnim uroczystości było motto: Każda ścieżka, nawet ta najniepozorniejsza, wyprowadza na szeroki świat...  Kliknij tutaj, aby przeczytać cały artykuł

 

Galeria zdjęć

24 listopada  2011

WIZYTA W PIEKARNI (KLASA 3 A)

Uczniowie klas trzecich byli już na wycieczce w młynie, już wiedzą jak powstaje mąka. Dzisiaj kolejna wycieczka  - do piekarni. Na zwiedzenie Piekarni Raszków, która znajduje się w Przybysławicach zaprosiła uczniów pani Urszula Kuświk, właścicielka piekarni.  Ponieważ wycieczka odbywała się w przeddzień Świąt Bożego Narodzenia,  a więc czasu świątecznych wypieków i pierników, na dzieci czekała już wcześniej przygotowana masa piernikowa i ku ogromnemu zdziwieniu i zadowoleniu wszyscy mogli wycisnąć kilka pierników. Z zachowaniem środków bezpieczeństwa uczniowie obejrzeli piec do wypieku chleba, w którym piekły się również wykonane przez nich pierniki. W czasie, kiedy piekły się pierniki uczniowie składali specjalne kartoniki do ciasteczek, w nich umieścili upieczone przez siebie pierniki i słodki prezent od właścicielki piekarni – słodką bułkę i drożdżówkę. Dowiedzieli się również, że piekarnia wypieka prawdziwy chleb na zakwasie w piecu węglowym. Program „Od ziarenka do bochenka” został zrealizowany w 100%.

Galeria zdjęć

22 listopada 2011

SPOTKANIE Z PANEM MARCISZEWSKIM - BUDOWNICZYM SZKOŁY - klasy 4 a, 6 c

 

20 sierpnia 1979 roku odbyła się uroczystość wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę obiektu nowej 10–letniej powszechnej szkoły podstawowej. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich, administracyjnych i politycznych Miasta i Gminy Raszków.  Obiekt szkoły budowany był z tzw. środków centralnych a głównym wykonawcą inwestycji była Wojewódzka  Spółdzielnia  Budownictwa Wiejskiego w Kaliszu zakład rejonowy w Raszkowie.

Dzisiaj, w przeddzień 25 rocznicy nadania szkole imienia i wręczenia sztandaru, gościem uczniów klasy 4a i 6c był pan Jan Marciszewski – kierownik budowy naszej szkoły. Zaproszony gość opowiadał uczniom o  problemach związanych z budową szkoły, o warunkach jakie panowały na placu budowy. Dzieci zadawały pytania, były ciekawe, jak na przykład porozumiewano się  z dyrekcją budowy – pamiętajmy, że w owych czasach nie było telefonów komórkowych.  Na zakończenie spotkania wspólnie obejrzeliśmy kronikę szkolną z zapisem wydarzeń z 1979 roku oraz zdjęcia z tego pamiętnego dnia.

Spotkanie zorganizowała pani  Katarzyna Zaworska.

Galeria zdjęć

18 listopada 2011

LEKCJA W KINIE

18 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji przygotowanej przez Młodzieżową Agencję Kinową. W ostrowskim kinie „Komeda” dla klas IV- VI przygotowano prezentację zatytułowaną „Dla tych, co się lubią śmiać i bać. Bum, trach, bęc, hihi- różne gatunki filmowe”. Po pierwszej części lekcji dzieci nie powinny mieć problemów z rozróżnianiem takich gatunków jak: western, fantastyka, komedia, film kryminalny, wojenny, kostiumowy czy muzyczny. W drugiej części spotkania młodzież obejrzała film pt. „Opowieści na dobranoc”.

 

18 listopada 2011

KONKURS O PATRONIE

 

W związku z realizacją projektu edukacyjnego  „Nasz patron Arkady Fiedler” uczniowie klas 3 wzięli udział w konkursie wiedzy o twórczości A. Fiedlera.  Uczniowie w grupach zmagali się różnorodnymi zadaniami: praca z mapą, układanki, porządkowanie nazw motyli w kolejności alfabetycznej, z zadaniami manualnymi oraz odpowiedziami ustnymi na pytania związane z patronem. Zwycięskie drużyny otrzymały dyplomy i nagrody, ufundowane prze Radę Rodziców, a każdy uczestnik otrzymał drobny upominek.

Organizatorami konkursu były panie: Iwona Bartczak i Justyna Sikorska.

Galeria zdjęć

16 listopada 2011

SPOTKANIE Z HONOROWYM DAWCĄ KRWI

Uczniów klasy 3a odwiedził dziś pan Edmund Banachowicz, który jest Prezesem Miejsko-Gminnego Klubu Honorowych Dawców Krwi w Raszkowie. Zaproszony gość rozmawiał z dziećmi na temat wartości krwi, która jest lekiem niezastąpionym, często ratującym zdrowie i życie. Każdego dnia potrzebuje jej wielu chorych w całej Polsce. Dzisiaj jest potrzebna innym – jutro może być potrzebna Tobie lub Twoim bliskim. Na pamiątkę spotkanie każdy uczeń otrzymał plakietkę ze swoim imieniem i nazwiskiem, taką jaka mają honorowi dawcy krwi. Spotkanie przygotowała pani Anna Sztok.

Galeria zdjęć

10 listopada 2011

PORANEK NIEPODLEGŁOŚCIOWY

 

 10 listopada odbyło się przedstawienie słowno-muzyczne pod tytułem "Orlęta Lwowskie". Uczniowie klas IV b, VI a i VI c pod kierunkiem pani Marioli Janiak, Doroty Mielcarek i Łukasza Naczke przygotowali występ pełen poetyckich tekstów i niepodległościowej muzyki w połączeniu z prezentacją multimedialną. Krótka lekcja historii przypomniała młodym Polakom czym dla obrońców Lwowa w 1918 roku był patriotyzm. Wystąpienie to stało się także okazją do tego, aby zastanowić się na naszym patriotyzmem obecnie. Młodzi aktorzy zakończyli przedstawienie następującymi słowami:

"Patriotyzm to troska o dobro wspólne,

to staranie się ,aby w naszych lasach, szkołach i miastach było jak naczyściej i jak napiękniej".

Galeria zdjęć

7 listopada 2011

PROZA ARKADEGO FIEDLERA

 7 listopada 2011 odbył się konkurs recytatorski Proza Arkadego Fiedlera zorganizowany przez panią Małgorzatę Hajdziony. W konkursie wzięło udział 14 uczniów z naszej szkoły. Byli to:

  • Marcelina Jankowska       - 5c

  • Konrad Stasiecki              - 5c

  • Michalina Rychlik            - 5a

  • Julia Wielebska                - 5c

  • Ola Kasałka                      - 5c

  • Agata Kruszyk                  - 6b

  • Karolina Szczepaniak       - 6a

  • Dorota Jędrzejak              - 5b

  • Klaudia Figurska              - 5c

  • Radosław Czubak             - 6b

  • Magdalena Pluta               - 5c

  • Aleksandra Mróz              - 6c

  • Olga Owczarczak              - 6b

  • Julia Minta                        - 5a

 

Uczniowie wykazali się doskonałymi umiejętnościami recytatorskimi. Przygotowane przez nich teksty były bardzo różnorodne i ciekawe. Dzieci miały doskonałą okazję do zapoznania się z książkami patrona Arkadego Fiedlera.

 

Laureatami konkursu zostali:

  • Miejsce I   - Aleksandra Mróz

  • Miejsce II  - Olga Owczarczak            

  • Miejsce III - Konrad Stasiecki  

  • Miejsce IV - Dorota Jędrzejak       

 

 Wszyscy recytatorzy otrzymali nagrody książkowe oraz inne upominki. Gratulujemy!      

Galeria zdjęć

4 listopada 2011

ARKADY FIEDLER - NASZ PATRON

Jednym z zadań projektu edukacyjnego realizowanego w bieżącym roku szkolnym jest czytanie prozy Arkadego Fiedlera. Spotkanie z prozą Arkadego Fiedlera przygotowali uczniowie klas 3 z wychowawczyniami. „Mój ojciec i dęby”, „Ogród marzeń”, „Zwierzęta z lasu dziewiczego” – to tytuły książek, których fragmenty zaprezentowali uczniowie. W przygotowanie tego zadania włączyli się rodzice uczniów z klasy 3c - dziękujemy.

Galeria zdjęć

4 listopada 2011

ZAJĘCIA SOCJOTERAPEUTYCZNE

W ramach  unijnego programu "Indywidualizacja nauczania szansą dla dzieci" pani Ewa Wojtczak prowadzi dla dzieci z klas I zajęcia socjoterapeutyczne. Główne cele terapeutyczne tych zajęć to: stworzenie okazji do odreagowania napięć emocjonalnych, budowanie pozytywnego wizerunku siebie, zwiększenie poczucia własnej wartości i zaspokojenie potrzeby bycia ważnym. „Kapelusz pełen strachu” to tytuł dzisiejszych zajęć, na których uczniowie opisywali i nazywali swoje lęki i strachy. Karteczki z nazwanymi strachami i lękami wrzucali do magicznego kapelusza i „wyrzucali w przestrzeń”. Następnie z masy solnej lepili przyjaznego i przez siebie nazwanego, pozytywnego stracha.  Zajęciom towarzyszyła muzyka relaksacyjna. Galeria zdjęć

 

Październik-Listopad 2011

AKCJA "Podaj łapę"

 

 

 Październik to miesiąc dobroci dla zwierząt. W całej Polsce trwają akcje mające na celu pomoc  bezdomnym i schroniskowym zwierzętom. Przyłącz się i Ty do naszej akcji Podaj Łapę” na rzecz:

 

 Międzygminnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt  w Wysocku Wielkim.

 

Zwierzęta przebywające tam potrzebują właściwie wszystkiego. Psiaki i koty można  wspomóc przynosząc:  koce, dywaniki, obroże, smycze, miski i oczywiście karmę i smakołyki .

 

Okres jesienno-zimowy jest trudny dla zwierząt w schronisku, dlatego też serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w naszej akcji.  Zbiórką darów zajmują się uczniowie z klasy 5b ze  Szkoły Podstawowej w Raszkowie  wraz z wychowawcą.  Psie artykuły można przenosić w każdą dużą przerwę  (11.3o-11.45) do salki korekcyjnej.

 

 Akcja będzie trwała do 30.11. 2011.

Październik 2011

CZYTAJMY DZIECIOM !!!

23 października obchodzony jest dzień bibliotek szkolnych. Nasza szkolna biblioteka przygotowała z okazji święta okolicznościową gazetkę, adresowaną szczególnie do rodziców uczniów klas pierwszych, w której propagowała zalety głośnego czytania. Akcja „Cała Polska czyta dzieciom” zachęca rodziców i opiekunów dzieci do codziennego czytania – wystarczy 20 minut! Apelujemy do rodziców , aby na te właśnie 20 minut głęboko schowali pilota od telewizora, sięgnęli do domowej biblioteczki (może znajdują się tam jeszcze ich ulubione bajki, bajeczki) wygodnie zasiedli na kanapie i uczyli swoje dzieci słuchać. Pani bibliotekarka, Katarzyna Zaworska, stara się zachęcić dzieci do słuchania, wykorzystuje w tym celu zastępstwa, długie przerwy i  czas, kiedy dzieci oczekują na autobus. Pamiętajmy, że czytanie wyrabia wyobraźnię, kreatywność, myślenie.  A czytanie dziecku – to  fantastyczna więź między pociechami a rodzicami.

Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:

http://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/67/book.jpg buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem;

http://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/67/book.jpg zapewnia emocjonalny rozwój dziecka;

http://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/67/book.jpg rozwija język, pamięć i wyobraźnię;

http://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/67/book.jpg uczy myślenia, poprawia koncentrację;

http://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/67/book.jpg wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka;

http://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/67/book.jpg poszerza wiedzę ogólną;

http://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/67/book.jpg ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole;

http://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/67/book.jpg uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu;

http://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/67/book.jpg zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów;

http://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/67/book.jpg chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury;

http://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/67/book.jpg kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

 

DUŻO WSPÓLNIE CZYTAMY

Głośne czytanie - wspólna wędrówka po wspaniałym ogrodzie z pięknymi okazami książek.

Głośne czytanie - wypływanie z dzieckiem na baśniowe połowy.

 

Moc głośnego czytania to nie tylko tekst książki, to także miły głos czytającego, bliskość, przytulenie, wspólny uśmiech i wzruszenie, niepowtarzalny nastrój chwili.

 

Wystarczy 20 minut czytania każdego dnia, by dziecko stało się bardziej pogodne i śmiałe, wrażliwe i ciekawe świata. Wspólne czytanie to także bliski kontakt z mamą i tatą, dający dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Zachęcamy wszystkich rodziców do przystąpienia do naszej akcji i może po dwóch miesiącach tak nam to wejdzie w krew, tak to polubimy, że stanie się to dla nas takim samym zwyczajem i rutyną jak obejrzenie kolejnego odcinka ulubionego serialu.

 

Galeria zdjęć

28 października 2011

 DYSKOTEKA Z OKAZJI HALLOWEEN 

          Święto Halloween obchodzone jest nocą 31 października w wielu częściach świata, najczęściej w Stanach Zjednoczonych i Irlandii, Kanadzie, Portoryko, Wielkiej Brytanii. Wywodzi się z pogańskiego, celtyckiego obyczaju All Hallow's Eve. W XIX wieku przywędrowało do Stanów Zjednoczonych gdzie do dziś jest obchodzone najhuczniej. Oryginalnie święto to związane jest z czarną magią i odprawianiem czarów. 

           W naszej szkole z okazji święta Halloween, w piątek 28 października odbyła się Halloween'owa dyskoteka. Brało w niej udział 100 uczniów z klas I-III. Tego dnia dzieci przebrały  się za duchy, czarownice, kościotrupy i inne straszne stwory. Oto zwycięscy konkursu na najciekawszy strój Halloweenowy:

                           1 miejsce - Julia Glapa (1 c)

                           2 miejsce - Michał Solarczyk (2 a)

                           3 miejsce - Eryk Pauś (3 c)

Dzieci przyniosły na dyskotekę dynie zwane pumpkin lanterns. Były  one wydrążone w środku i miały wycięte otwory przypominające twarz. Najpiękniejsze miały zapaloną świeczkę. Wszystkie osoby, które przygotowały pumpkin lantern zostaną nagrodzone drobnymi upominkami. Podczas dyskoteki odbyły się także zawody w łowieniu jabłek (apple bobbing) oraz jabłka wiszące na sznurku (apples on strings).

Organizatorami i opiekunami dyskoteki Halloween'owej były panie: Daria Sobczak, Anna Jackowska, Małgorzata Palczewska i Iwona Bieniek.

 

Podczas dyskoteki odbyła się zbiórka na cele charytatywne. Całkowity dochód wyniósł 430 zł ! ! !

 Wszystkim ofiarodawcom z całego serca dziękujemy!!!

Galeria zdjęć

HALLOWEEN'OWA LEKCJA JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE 5 C

Galeria zdjęć

28 października 2011

AUDYCJE DLA DZIECI W RADIU RODZINA

28 października nagraliśmy dla Diecezjalnego Radia Rodzina cykl audycji radiowych. Tym razem dzieci opowiadały o swoich przeżyciach związanych z nawiedzeniem Ikony Jasnogórskiej w naszych parafiach. W nagraniu wzięli udział: Ola Kasałka, Zuzia Ławniczak, Jakub Paluch, Kasia Gabryelczyk, Kinga Muszyńska, Marta Szymankiewicz, Justyna Frąszczak, Jakub Nakoneczny, Justyna Kaczmarek, Julia Jankowiak, Dorota Jędrzejak, Joasia Wojciechowska, Agata Kruszyk, Bartosz Sobczak.

Audycje dla dzieci w Radiu Rodzina emitowane są w niedzielę o godz. 18.30 na częstotliwości 103,1.

Następna audycja z udziałem naszych uczniów w niedzielę 6 listopada. Zapraszamy do słuchania.

 

28 października 2011

NASZ PATRON ARKADY FIEDLER

28 listopada będziemy obchodzić 25 rocznicę nadania szkole imienia Arkadego Fiedlera. W związku z nadchodzącą uroczystością przez cały listopad będzie realizowany projekt „Nasz Patron Arkady Fiedler” w całości poświęcany patronowi szkoły. 4 listopada uczniowie klas III zaprosili swoich młodszych kolegów do zapoznania się z twórczością A. Fiedlera – czytali im głośno wybrane fragmenty książek. Uczniowie przypomnieli sobie tytuły książek patrona, jego pasje, podróże. Korytarze szkolne już swoimi dekoracjami przypominają uczniom ważne wydarzenia związane z ta uroczystością.

Galeria zdjęć

Październik 2011

FLUORYZACJA

Szkoła uczestniczy w programie profilaktycznym dotyczącym fluoryzacji zębów. W tym roku szkolnym zakupiono jednorazowe szczoteczki do mycia zębów, pastę przeznaczoną do fluoryzacji  dzieci otrzymały z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zgodnie z zaleceniami NFZ fluoryzacja przeprowadzana jest 6 razy w roku szkolnym. Nad całością programu czuwa  pielęgniarka higieny szkolnej pani Donata Wasiak.

Galeria zdjęć

26 października 2011

WYCIECZKA DO MŁYNA

W ramach bloku tematycznego „Od ziarenka do bochenka” uczniowie klas trzecich wybrali się na wycieczkę do Raszkowskiego  Młyna. O tajemnicach związanych z Młynem, jego historią i pracą w dzisiejszych czasach dzieciom opowiadał pan Jakub Otwiaska, tata Tymoteusza z klasy 1c. O samej mące, sprawach związanych z bezpiecznym jej przechowywaniem  opowiadała  pani Ewa Kaczmarek. Uczniowie dowiedzieli się, że Raszkowski Młyn ma 99 lat i niektóre maszyny i urządzenia pracują w nim od  początku istnienia. Trzecioklasiści już wiedzą, że w Młynie produkuje się mąkę pszenną, żytnią i  otręby. Na zakończenie wycieczki każdy uczestnik otrzymał kilogram raszkowskiej mąki, mamy nadzieje, że powstaną z niej smaczne wypieki.

 

Galeria zdjęć

22 października 2011

MISTRZOSTWA WIELKOPOLSKI SZKÓŁ W BIEGU NA ORIENTACJĘ

OLEJNICA

 

22.10.2011 w Poznaniu odbył się Finał Wojewódzki Mistrzostw Szkół w biegach na orientację. Bardzo dobrze w zawodach tych zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły. Reprezentację  SP RASZKÓW złożoną z 8 dzieci wystawili: mgr Justyna Briske-Dutkowska i mgr Adam Dutkowski

 

 

W PUNKTACJI SZKÓŁ

 

SP RASZKÓW -  4 miejsce w Wielkopolsce !

 

Wyniki indywidualne:

 

 DZIEWCZĘTA

10 miejsce Wajrauch Natalia 6a

11 miejsce Nowicka Wiktoria 6a

28 Mróz Aleksandra 6c

Szczepaniak Karolina 6a

 

  CHŁOPCY

 15 miejsce Krzywda Tomasz 6c

23 miejsce Garstka Kamil 5b

35 miejsce Dolata Krystian 6b

36 miejsce Niezgódka Piotr 6a

 

Aby przejść do galerii zdjęć, kliknij TUTAJ.

21-22 października 2011

NOC W SZKOLE

21 października po południu do szkoły przybyli uczniowie klasy IV a. Zamiast dźwigać ciężkie od książek i zeszytów tornistry, mieli przy sobie podróżne torby, w których na pewno nie brakowało szczoteczek do zębów, a wszystko po to, aby spędzić w szkole całą noc. Najpierw jednak  wybraliśmy się na kolację do pizzerii "Saporito", gdzie oprócz zjedzenia pysznej pizzy wszyscy mogli spróbować swoich sił w karaoke, za co obsłudze pizzerii serdecznie dziękujemy! Po powrocie do szkoły były gry, hulanki, swawole i maraton filmowy! A w nocy zamiast spać, gadaliśmy o różnych ciekawych sprawach. Rano wszystko ładnie posprzątaliśmy i szczęśliwi, choć niewyspani, wróciliśmy do swoich domów:)

Aby przejść do galerii zdjęć, kliknij TUTAJ.

21 października 2011

WYCIECZKA UCZNIÓW KLAS 5 DO SEMINARIUM DUCHOWNEGO W KALISZU

39 uczniów z klas V wzięło udział w wycieczce do Kalisza.  Uczniowie zwiedzili bazylikę św. Józefa, katedrę św. Mikołaja, Wyższe Seminarium Duchowne, byli również gośćmi Radia Rodzina. Niespodzianką dla uczestników  wycieczki było spotkanie z naszymi diecezjalnymi biskupami Stanisławem Napierałą i Teofilem Wilskim, od których otrzymali pamiątkowe obrazki. Opiekunami wycieczki były panie Marzena Klimek, Justyna  Żurkiewicz i Justyna Dutkowska.

Aby przejść do galerii zdjęć, kliknij TUTAJ.

20 października 2011

SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI I RODZICÓW

"Jak sobie radzić z agresją dziecka w szkole i w domu?"

 

W czwartek 20 października 2011r. rodzice uczniów kl. 0-3 brali udział w spotkaniu na temat: "Jak radzić sobie z agresją dziecka?" wykład prowadziła Ewa Sitko z Instytutu Kształcenia EKO-TUR.

Celem głównym zajęć było wypracowanie szkolnej strategii postępowania wobec zachowań agresywnych dzieci i uczniów. Według Zbigniewa Skornego „Agresja jest aspołecznym zachowaniem się wynikającym z wrogich tendencji i chęci szkodzenia innym lub niszczenia”. Jeno Ranschburg twierdzi, że „agresja to każde zamierzone działanie w formie otwartej lub symbolicznej – mające na celu wyrządzenie komuś lub czemuś szkody, straty lub bólu.” Czytaj cały artykuł...

 

Galeria zdjęć

19 października 2011

"MITY GRECKIE"

19 marca 2011 odbył się wyjazd uczniów klas V na spektakl teatralny przygotowany przez Wrocławski Teatr Edukacji pt.: Mity greckie. Uczniowie poprzez magię teatru przenieśli się w świat starożytnych bogów i herosów. Poznali mity i postaci mitologiczne. Obserwowali swoistość tworzywa teatralnego. Wyjazd był bardzo udany.

 

18 października 2011

SZKOŁA PODSTAWOWA RASZKÓW NAJLEPSZA W WIELKOPOLSCE

FINAŁ MISTRZOSTW WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO SZKÓŁ 

W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH 10 x 800 m

 POZNAŃ  18.10.2011

 

W finale, który odbył się na hipodromie Wola w Poznaniu startowały 43 sztafety z całej Wielkopolski. Były to reprezentacje szkół, które zdobyły tytuły Mistrzów swoich powiatów, medaliści z roku 2010 oraz dodatkowe szkoły zakwalifikowane przez Szkolny Związek Sportowy Wielkopolska z dużych miast takich jak Poznań czy Piła. Po fantastycznej walce reprezentacja naszej szkoły zdobyła tytuł MISTRZÓW WIELKOPOLSKI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH  (3 – raz w historii szkoły). Reprezentację SP Raszków wystawili Justyna Briske-Dutkowska i Adam Dutkowski.       

 

I miejsce - SP RASZKÓW

II miejsce - SP STRZAŁKOWO

III miejsce - SP 8 KROTOSZYN

  

SKŁAD REPREZENTACJI  SP RASZKÓW :                                                                                                             

MRÓZ ALEKSANDRA   6C 

KRAWCZYK KACPER   6C             

PTAK EWA   6A                              

TRENTKIEWICZ MATEUSZ  5C 

NOWICKA WIKTORIA   6A          

DOLATA KRYSTIAN   6B             

BORKOWSKA MARIA   6B           

KRZYWDA REMIGIUSZ   6C       

KRUSZYK AGATA   6B                 

KOZAL PIOTR   6A

 

Rezerwowi: Wajrauch Natalia 6a, Sobczak Bartosz 6c, Krzywda Tomasz 6c.                        

Aby przejść do galerii zdjęć, kliknij TUTAJ.

18 października 2011

PRÓBNA EWAKUACJA

W dniu 18 października 2011 r. odbyła się próbna ewakuacja uczniów z budynku naszej szkoły. Ewakuacja została przeprowadzona zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa pożarowego i miała na celu sprawdzenie poprawnego postępowania uczniów i pracowników szkoły w razie prawdziwego zagrożenia. Po ogłoszonym alarmie (był to trzykrotnie powtórzony sygnał dźwiękowy) uczniowie podporządkowani poleceniom nauczycieli w zorganizowany sposób, bez paniki kierowali się do wskazanego wyjścia ewakuacyjnego. Pan konserwator odłączył dopływ prądu i gazu, natomiast szkolny społeczny inspektor pracy wraz z pracownikami sekretariatu sprawdził czy wszystkie osoby ewakuowały się z budynku oraz prawidłowość pozostawienia pomieszczeń. Po ewakuacji wszyscy zgromadzili się na boisku szkolnym w bezpiecznej odległości od miejsca zagrożenia, gdzie nauczyciele sprawdzili obecność uczniów. W ewakuacji uczestniczyli: dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły oarz wszyscy uczniowie klas 0-6. Ewakucja trwała 4 minuty. Po zakończonej akcji wszyscy udali się z powrotem do sal.

Galeria zdjęć

16 października 2011

XI DZIEŃ PAPIESKI "Jan Paweł II - człowiek modlitwy:

18 października obchodziliśmy XI Dzień Papieski, którego hasło brzmiało „Jan Paweł II – człowiek modlitwy”. Z tej okazji klasa V a i panie katechetki Marzena Klimek i Justyna Żurkiewicz  przestawiła montaż słowno – muzyczny oraz prezentację multimedialną ukazującą naszego kochanego papieża jako człowieka, który z modlitwy czerpał siły do pracy, modlitwą uwielbiał Boga i do modlitwy zachęcał wszystkich wierzących. Ten sam program został przedstawiony 16 października w raszkowskim kościele.

Aby przejść do galerii zdjęć, kliknij TUTAJ.

14 października 2011

DZIEŃ NAUCZYCIELA

14 października 1773r. Sejm Rzeczypospolitej zatwierdził Komisję Edukacji Narodowej – pierwszą w Europie państwową władzę oświatową powołaną przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był to wielki krok w tworzeniu polskiego szkolnictwa na szczeblach: podstawowym, średnim i wyższym. Od tej pory 14 października uznawany jest jako święto szkoły, powszechnie nazywane „Dniem Nauczyciela”.

Z tej okazji w poniedziałek 17 października odbył się okolicznościowy apel przygotowany przez uczniów kl. 4c i 6b – członków kółka teatralnego, którego opiekunem jest pani Katarzyna Szkudlarek oraz dzieci z Familijnego Bluesa prowadzonego przez pana Łukasza Naczke. Dzieci naszej szkoły doceniły swoich nauczycieli i wychowawców i zaprezentowały „Koncert życzeń”, na który złożyły się wiersze i piosenki dedykowane nauczycielom.

Uczniowie podziękowali swym drogim pedagogom za uśmiech, życzliwość, mądre słowa, troskę, cierpliwość, a nawet za wymagania, jakie stawiają wychowankom. Dzieci złożyły nauczycielom najserdeczniejsze życzenia i obiecały  - być nauki amatorem.

„My, uczniowie z podstawówki

pracowici tak, jak mrówki,

na poważnie, oczywiście, ślubujemy uroczyście:

z mózgów swych korzystać śmiało, choćby nawet to bolało!

Przyrzekamy – uczyć się rano i wieczorem.

Im więcej zadań – tym więcej dla nas radości!

Żyjemy przecież po to, by rozwijać swe zdolności!

Poprzeczki stawiajcie nam zatem wysoko,

Być ambitnym jest od dzisiaj trendy i spoko!”

 

Na zakończenie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli kwiaty. Program został ciepło przyjęty zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli.

 „Dziś życzeń wiele –  to dla Was – nauczyciele!

Uśmiech i kwiaty, przyjmijcie serdeczne słowa

Niechaj rozbrzmiewa radością dziś nasza szkoła

Za troskę i za cierpliwość

Za trud codzienny, życzliwość

Za serce pełne miłości

Dziękujemy Paniom i Panom  z wdzięczności”

 

Pracownicy Szkoły Podstawowej w Raszkowie oraz emeryci świętowali już w piątkowe popołudnie, wspólnie spędzając czas przy kawie. Z okazji swego święta nauczyciele otrzymali moc życzeń, przede wszystkich od swoich podopiecznych, ale również od:

- Rady Rodziców,

- Burmistrza Gminy i Miasta Raszków, pana Jacka Bartczaka,

- posła na Sejm RP, pana Andrzeja Grzyba.

                      Serdecznie dziękujemy!

 

     Aby obejrzeć fotorelację z apelu, kliknij TUTAJ.

13 października 2011

WIZYTA U ARKADEGO FIEDLERA...

CZYLI WYCIECZKA UCZNIÓW KLAS III DO PUSZCZYKOWA i POZNANIA

W słoneczny, ale chłodny czwartkowy poranek uczniowie klas trzecich wyruszyli na całodniową wycieczkę do Pracowni Muzeum A. Fiedlera w Puszczykowie, Poznania i Rogalina. Poznań, stolica województwa,  to pierwszy punkt na trasie wycieczki. Wielką atrakcja dla dzieci była godzinna przejażdżka tramwajem po mieście, w towarzystwie pani przewodnik, która w bardzo ciekawy i interesujący sposób opowiadała o mieście, jego historii, zabytkach i rzeczach, które w Poznaniu warto i trzeba zobaczyć. Pani przewodnik zapoznała uczestników wycieczki z gwara wielkopolską, już wiemy co to „pyry”, „szneka z glancem” i „bimba”. Te wiadomości na pewno wykorzystamy w przyszłości na lekcjach historii. Na trasie wycieczki było też poznańskie ZOO w nim dużo ciekawych, rzadko spotykanych zwierząt. Głównym celem wycieczki było Muzeum Pracownia Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Tam uczniowie oglądali eksponaty przywiezione przez Patrona naszej szkoły z jego licznych, niezwykłych podróży po świecie. Zachwyciła  nas przepiękna kolekcja motyli, pająków, wystawa egzotycznych zwierząt, maski indiańskie, figurki, rzeźby. Uczniowie obejrzeli replikę samolotu, na którym latali dzielni piloci z Dywizjonu 303. Zachwycili się repliką statku Krzysztofa Kolumba „Santa Maria”, którą mieli okazję zwiedzić i „poczuć wiatr w żagle”. Na chwile wyciszenia i skupienia udali się do miniatury egipskiej piramidy. W drodze powrotnej zawitali do Rogalina, aby podziwiać i pokłonić się przed majestatem ogromnych, starych dębów. Do Raszkowa  wrócili rozśpiewani i pełni wrażeń z bardzo ciekawe wycieczki. Opiekunami i organizatorkami wycieczki były panie Iwona Bartczak, Maria Wikarjak – Hałas, Anna Sztok i Justyna Sikorska.

Aby przejść do galerii zdjęć, kliknij TUTAJ.

12 października 2011

PIERWSZAKI ŚLUBUJĄ

       74 uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Raszkowie zostało pasowanych na ucznia. W środę 12 października 2011 r. odbyła się w szkole uroczystość Ślubowania Pierwszoklasistów.  Co roku budzi ona wiele emocji wśród dzieci, nauczycieli i oczywiście samych  rodziców.

       Uroczystość rozpoczęła p. dyrektor Aleksandra Krawczyk, która przybliżyła dzieciom istotę tego wyjątkowego ceremoniału. Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie w krótkim programie artystycznym. Pomyślnie zdali pierwszy egzamin z wiedzy o symbolach narodowych i szkolnych.

        Najważniejszym momentem uroczystości było ślubowanie i pasowania na ucznia. Uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Pasowania dokonali Burmistrz Gminy i Miasta Raszków Jacek Bartczak oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej Aleksandra Krawczyk. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Raszkowie. Po uczniach, Akty Pasowania na Wychowawców, z rąk Burmistrza i p. Dyrektor otrzymały panie: Teresa Musiał, Anna Frąszczak, Iwona Raczak.

        Wszyscy zaproszeni goście przybyli z prezentami dla dzieci i pań wychowawczyń. Dzieci otrzymały piłki, kolorowanki, odblaski, by były bardziej widoczne i bezpieczne na drodze, legitymacje szkolne, książeczki SKO z wkładem 5 zł jako zachętę do oszczędzania oraz słodycze. Uroczystość prowadziła wicedyrektor szkoły Alicja Duczmal.

 

 Aby przejść do galerii zdjęć, kliknij TUTAJ.

11 października 2011

MISTRZOSTWA POWIATU OSTROWSKIEGO 

W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH 10 x około 600 m

 ODOLANÓW  11.10.2011

 

Reprezentacje SP Raszków wystawili : mgr Justyna Briske-Dutkowska

                                                                   mgr Adam Dutkowski

 

SKŁAD REPREZENTACJI  SP RASZKÓW : (CZAS):

MRÓZ ALEKSANDRA 6C             – 2.13

TRENTKIEWICZ MATEUSZ 5C – 2.19

PTAK EWA 6A                                 – 2.27

KRAWCZYK KACPER 6C            – 2.11

NOWICKA WIKTORIA 6A           – 2.35

SOBCZAK BARTOSZ 6C              – 2.21 

BORKOWSKA MARIA 6B            – 2.28

KRZYWDA REMIGIUSZ 6C        – 2.20

KRUSZYK AGATA 6B                   – 2.20

KOZAL PIOTR 6A                         – 2.16

 

NASZA SZKOŁA ZAJĘŁA I miejsce  i AWANSOWAŁA DO FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO,

KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ  W  POZNANIU 18.10.2011.

6 października 2011

GMINNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH WIELKIEJ BRYTANII

             Dnia 6 października 2011 roku odbył się  Gminny Konkurs Wiedzy o Krajach Wielkiej Brytanii dla klas V i VI zorganizowanego przez panie Małgorzatę Palczewską, Darię Sobczak i Annę Jackowską ze Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Raszkowie. Do konkursu przystąpiło łącznie 22 uczniów z następujących szkół na terenie gminy Raszków: SP Raszków, ZS Koryta, SP Ligota, SP Bieganin i SP Radłów.

            Celem konkursu było: budzenie i rozwijanie zainteresowań uczniów kulturą Wielkiej Brytanii, stymulowanie aktywności poznawczej i pracy samodzielnej ucznia,  umożliwienie uczniom wykazania się i sprawdzenia swojej wiedzy w szerszej grupie wiekowej;integracja środowiska uczniów i nauczycieli.

            Zadaniem uczniów było odpowiedzieć na 50 pytań dotyczących wybranych zagadnień z kultury Wielkiej Brytanii, tj. geografii, historii, polityki, oświaty, literatury, muzyki, rodziny królewskiej jak i zabytków w stolicy, czyli Londynie.

              Konkurs przebiegał zgodnie z regulaminem. Komisja konkursowa w składzie: Małgorzata Palczewska, Daria Sobczak, Joanna Wolniak,  Joanna Pieczyńska oraz Żaneta Mazurkiewicz oceniła prace i wyłoniła zwycięzców:

 

I miejsce Radosław Czubak (SP Raszków)

II miejsceAnna Mrozińska (SP Radłów) i Krzysztof Kowalewicz (SP Bieganin)

III miejscePatrycja Kałużna (SP Raszków) i Marta Jarmuszczak (SP Bieganin)

 

Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy, torby i nagrody książkowe ufundowane przez wydawnictwo Express Publishing. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uczestnictwa.

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

 

 Aby przejść do galerii zdjęć, kliknij TUTAJ.

6 października 2011

2 A NA BASENIE W KROTOSZYNIE

Wyjazd klasy II a na basen do Krotoszyna. Pod czujnym okiem ratowników i opiekunów, pani Justyny Sikorskiej i Katarzyny Zaworskiej uczniowie korzystali z zabaw w wodzie. Nie wszyscy jeszcze umieją pływać ale znakomicie czują się w wodzie, dla dzieci to prawdziwy „wodny raj”. Takie lekcje wychowania fizycznego to marzenie wszystkich dzieci.

 Aby przejść do galerii zdjęć, kliknij TUTAJ.

5 października 2011

3 A Z WIZYTĄ NA POCZCIE

W ramach lekcji , korzystając z przepięknej jesiennej pogody, uczniowie wybrali się na spacer na pocztę. Dzięki uprzejmości pań z Urzędu Pocztowego uczniowie zapoznali się z pracą na poczcie, wiedzą już, że poczta to nie tylko znaczki pocztowe i listy.

Aby przejść do galerii zdjęć, kliknij TUTAJ.

4 października 2011

APEL KLAS 4-6 - WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Jak co roku uczniowie klas IV-VI wybierali swoich przedstawicieli, czyli Samorząd Uczniowski. Swoją kandydaturę zgłosiły w tym roku same dziewczyny: Natalia Ruda (4a), Weronika Foltynowicz (4c), Zuzanna Ławniczak (4b), Karina Krawiec (5a), Dorota Jędrzejak (5b), Magdalena Pluta (5c) oraz Wiktoria Przybecka (6b). Każda z nich przedstawiła swój "program wyborczy" podkreślając co nowego chciałaby wprowadzić w szkole. Następnie wszyscy uczniowie klas IV-VI udali się do swoich sal, gdzie oddali swój głos na jednego z kandydatów.  Po podliczeniu głosów, ogłoszono następujące wyniki:

Przewodnicząca - Karina Krawiec 5 a

Zastępca - Wiktoria Przybecka  6 b

Skarbnik - Weronika Foltynowicz  4 c

Członek - Magdalena Pluta 5 c

Członek - Dorota Jędrzejak 5 b

 

Opiekunem samorządu jest pan Łukasz Naczke.

 

 Aby przejść do galerii zdjęć, kliknij TUTAJ.

1 października 2011

PROJEKT "Indywidualizacja nauczania szansą dla dzieci"

Z dniem 01 września 2011 roku w Gminie i Mieście Raszków rozpoczęła się  realizacja projektu „Indywidualizacja nauczania szansą dla dzieci" w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach", Działanie 9.1 „Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty", Poddziałanie 9.1.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych". Projekt obejmuje 6 szkół podstawowych na terenie Gminy i Miasta Raszków (SP Raszków, Ligota, Koryta Bieganin, Radłów, Janków Zaleśny) i będzie realizowany do końca roku szkolnego 2011/2012. Na potrzeby efektywnego prowadzenia zajęć z projektu przewiduje się wyposażenie naszej szkoły w nowoczesne pomoce naukowe o wartości 40.000 zł.

Celem projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych poprzez indywidualizację procesu kształcenia dzieci z klas I - III poprzez:

  • zapewnienie każdemu dziecku oferty edukacyjno - wychowawczo -profilaktycznej, zgodnie z jego indywidualnymi potrzebami i możliwościami edukacyjnymi i rozwojowymi,

  • zwiększenie stopnia i zakresu wykorzystania aktywizujących metod nauczania,

  • zwiększenie dostępności i podniesienie jakości wsparcia i pomocy logopedycznej udzielanej dzieciom,

  • podniesienie jakości udzielanej pomocy rodzicom dzieci uczących się w wymienionych szkołach oraz zintensyfikowanie zaangażowania rodziców w życie szkoły

W ramach projektu będą prowadzone bezpłatne zajęcia pozalekcyjne dla uczniów klas I - III:

  • zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji,

  • zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy,

  • zajęcia z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej dla uczniów z wadami postawy,

  • zajęcia dla uczniów z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych,

  • zajęcia socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne dla dzieci z zaburzeniami komunikacji społecznej,

  • zajęcia rozwijające zainteresowania matematyczno-przyrodnicze,

  • zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych polonistycznie,

  • zajęcia dla uczniów szczególnie uzdolnionych matematycznie,

  • zajęcia dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie nauk przyrodniczych,

  • zajęcia dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie języka angielskiego,

  • zajęcia dla uczniów szczególnie uzdolnionych muzycznie,

  • zajęcia dla uczniów uzdolnionych sportowo,

  • zajęcia dla uczniów uzdolnionych plastycznie.

Październik 2011

MIESIĄC MARYI

W miesiącu październiku w naszej szkole odbywają się modlitewne spotkania różańcowe. Codziennie na trzeciej przerwie nauczyciele i dzieci spotykają się w bibliotece szkolnej by razem odmawiać dziesiątkę różańca w różnych intencjach. Modlitwę prowadzą nauczycielki religii: pani Justyna Żurkiewicz i pani Marzena Klimek.

 

30 września 2011

DZIEŃ CHŁOPCA

Dzień Chłopca to uroczystość, która od wielu lat wpisana jest do szkolnego kalendarza imprez. Dziewczęta także w tym roku nie zawiodły i przygotowały prezenty - niespodzianki dla swoich klasowych kolegów. Chłopcy z klasy 4 a otrzymali od swoich koleżanek wymarzoną piłkę nożną, a z klasy 5 b zabawne kubki. Natomiast dziewczyny z klasy 6 a zaprosiły swoich kolegów na pizzę, podczas gdy z 6 c przygotowały fantastyczne konkursy. We wszystkich klasach, dzień ten przebiegł miło i sympatycznie -  były gorące życzenia i wyśmienita zabawa:)

 

Z okazji Waszego Święta - my, dziewczyny, życzymy każdemu chłopcu:
- Dziewczyny - tylko tej najfajniejszej,
Ciastek - tylko tych najsłodszych
Samochodów - tylko tych najszybszych
Zabaw - tylko najweselszych
Przygód - tylko najciekawszych
... i butów - takich, co najlżejsze
w których wszędzie moglibyście dotrzeć!

 

Aby przejść do galerii zdjęć, kliknij TUTAJ.

29 września 2011

WYCIECZKA DO ANTONINA

Uczniowie klasy 3a wybrali się na wycieczkę do Antonina, towarzyszyły im panie Anna Sztok i Justyna Sikorska. Największa frajda czekała na dzieci na dworcu kolejowym w Ostrowie Wlkp., ponieważ na swoja wycieczkę pojechali pociągiem. Na 23 uczestników wycieczki dla 14 była to pierwsza w życiu podróż pociągiem! W programie wyprawy było zwiedzanie kościoła Matki Boskiej Ostrobramskiej, Pałacu Radziwiłłów, Izby Edukacyjnej w Nadleśnictwie Antonin. Uczniowie poszli na spacer nad jezioro Szperek, a w drodze powrotnej zwiedziły rezerwat przyrody „Wydymacz”.  Z wycieczki wrócili bardzo zadowoleni, pełni wrażeń i zachwyceni otaczającą ich przyrodą.

 

28 września 2011

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Co roku na całym świecie organizowana jest akcja „Sprzątanie świata”. W każdy trzeci tydzień września uczniowie szkół, członkowie organizacji ekologicznych oraz mnóstwo ochotników zbiera śmieci, które znajdują się poza miejscem ich składowania. Pomaga to na chociaż chwilowe oczyszczenie naszej planety, wpływa na wzrost świadomości ekologicznej ludzi. Także uczniowie naszej szkoły po raz kolejny włączyli się do ogólnopolskiej akcji. Zaopatrzeni w worki na odpady oraz foliowe rękawiczki zbierali śmieci na szkolnym boisku, placu zabaw oraz terenach zielonych przed szkołą. Mamy nadzieję, że akcje tego typu przyczynią się do ukształtowania wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego oraz nawyku dbałości o otoczenie, estetykę i piękno otaczającego nas świata.

Pomysł na sprzątanie Ziemi narodził się w Australii w roku 1989, kiedy to ponad 40 tys. mieszkańców Sydney zbierało śmieci na terenie portu. W Polsce akcja odbywa się od roku 1994. Więcej informacji można znaleźć   na stronach: www.sprzatanieswiata-polska.pl   www.naszaziemia.pl

Aby przejść do galerii zdjęć, kliknij TUTAJ.

27 września 2011

23 CROSS FIEDLERA

POD PATRONATEM BURMISTRZA GMINY I MIASTA RASZKÓW

16 MEMORIAŁ DR JERZEGO BARANKIEWICZA

11 MEMORIAŁ MGR IRENEUSZA SIBIŃSKIEGO

12 MEMORIAŁ MGR KAZIMIERY MRÓZ

 

Skrót wyników

  WYNIKI PEŁNE

 

Aby przejść do galerii zdjęć, kliknij TUTAJ.

26 września 2011

RAJD - POWITANIE JESIENI

Uczniowie, którzy uczestniczą w zajęciach Świetlicy Opiekuńczo – Wychowawczej działającej przy SP w Raszkowie i w Moszczance wybrali się na rajd z okazji powitania jesieni. Trasa rajdu pieszego wiodła przez Raszków, Przybysławice i Pogrzybów. W parku w Przybysławicach opiekunowie rajdu zorganizowali dla dzieci zabawy i gry terenowe. Dzieci spotkały się z przedstawicielami Straży Pożarnej w Raszkowie, panami Krawczykiem i Przybyłem, którzy pozwolili im zajrzeć do środka wozu strażackiego oraz poinformowali zebranych o zagrożeniach pożarowych. Rajd zakończył się piknikiem i rozgrywkami sportowymi na murawie boiska sportowego w SP Raszków.

 

26 września 2011

POWIATOWY KONKURS PRZYRODNICZY  „Region, w którym mieszkasz”

 

Jak co roku uczniowie naszej szkoły przystąpili do Powiatowego Konkursu „Region, w którym mieszkasz”, organizowanego przez Szkołę nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim. W tym roku tematem przewodnim konkursu był „las”. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV i V szkół podstawowych. - Uczniowie mieli do wyboru jedną z dwóch kategorii - wykonanie zdjęcia lub projektu logo Nadleśnictwa Antonin. Każda szkoła biorąca udział w konkursie mogła zgłosić dowolną liczbę prac.

 

Cieszymy się bardzo, że nagrody główne w obu kategoriach przypadły uczniom z naszej szkoły:

 

·        Kategoria LOGO – I miejsce - Janek Rubach 6 b

 

·        Kategoria ZDJĘCIE – I miejsce Remigiusz Krzywda 6 c

  

Wyróżnienia za wykonane zdjęcia otrzymali:  Karina Krawiec, Magdalena Michalak, Dominika Gromada, Nicola Wiertelak.

Gratulujemy!!!!!!!!!!

Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień odbyła się 26 września 2011 roku. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz upominki. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie w izbie edukacyjnej „Ogrodówka” w Nadleśnictwie Antonin. Dla uczniów zostały także zorganizowane zajęcia na terenie rezerwatu. Uczniów do konkursu przygotowała pani Alicja Duczmal.

 

Aby obejrzeć fotorelację z konkursu, kliknij TUTAJ.

23-24 września 2011

KLASA 4 B NA BIWAKU

 

Aby  obejrzeć więcej zdjęć, kliknij TUTAJ.

 

19 września 2011

TROCHĘ HISTORII...

Gościem uczniów klasy 3a i 3c był pan Aleksander Paszek, rodowity raszkowianin, urodzony w 1938 roku. Okazją do spotkania była kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. W bardzo ciekawy i przystępny dla dzieci sposób pan Paszek opowiadał o czasach wojny i czasach powojennych. Z relacji zaproszonego gościa dzieci dowiedziały się, że 1 września 1939 roku w Raszkowie wybuchła ogólna panika, ludność uciekała z miasteczka. Szkoła i kościół zostały zamknięte, zmieniono nazwy ulic z polskich na niemieckie. Z Raszkowa i okolic wysiedlano całe rodziny do pracy na wschód, na ich miejsce sprowadzano rodziny niemieckie. Dzieci niemieckie chodziły do szkoły, która mieściła się na ul. Wałowej. Pod okupacją Raszków i okolice był 5lat i 5 miesięcy. Rok 1945 okazał się dla Polaków rokiem przełomowych i od lat wyczekiwanym. 21 stycznia Raszków był już wolny. Pan Paszek opowiadał dzieciom o głodzie, jaki panował w czasie wojny i po wojnie. Były to ciężkie czasy, należy o nich mówić, to nasza historia. Dziękujemy panu Paszkowi, że zechciał podzielić się z nami wspomnieniami .

16 września 2011

1 A NA SPACERZE

 

 

15 września 2011

MAGIA NA WESOŁO

 

 

13 września 2011

OTWARCIE SZKOLNEGO ROKU SPORTOWEGO

 

 

 

1 września 2011

WITAJ SZKOŁO!

O godzinie 8.00 uroczystą mszą świętą w raszkowskim kościele zainaugurowano nowy rok szkolny 2011/2012.  W trakcie spotkania na sali gimnastycznej pani dyrektor Aleksandra Krawczyk przedstawiła informacje o pracy szkoły w nowym roku szkolnym. Po odejściu pani wicedyrektor Ewy Tomalak na zasłużoną emeryturę, od 1 września 2011 r. funkcję wicedyrektora pełnić będzie pani mgr Alicja Duczmal, wieloletni nauczyciel przyrody  naszej szkoły, natomiast przyrody w klasach IV i V nauczać będzie pani Izabela Urbaniak. Podczas spotkania poinformowano również o powstaniu w szkole oddziału przedszkolnego tzw. "zerówki", której wychowawcą będzie pani Anna Jackowska.

W roku 2011/2012 w naszej szkole uczyć się będzie 413 uczniów.

 

W nowym roku szkolnym życzymy wszystkim pomyślności, sukcesów

i wytrwałości w dążeniu do uzyskiwania jak najlepszych wyników w nauce i pracy!

 

 

Lipiec 2011

KOLONIE W OSIECZNEJ

 

 

 

ARCHIWUM 2010/2011

 

STRONA GŁÓWNA

Z życia szkoły O nas w prasie Dokumenty szkoły  Historia szkoły O patronie Nasz ceremoniał

Informacje dla Rodziców Plany lekcji Dyrekcja Nauczyciele Uczniowie

Samorząd szkolny Rada Rodziców Konkursy Wycieczki Sport

Arkady Raszków Mali artyści Archiwum ENGLISH Humor szkolny