STRONA

    GŁÓWNA

Z życia szkoły

O nas w prasie

Dokumenty szkoły

Historia szkoły

O patronie

Nasz ceremoniał

Informacje

    dla Rodziców

Plany lekcji

Dyrekcja

Nauczyciele

Uczniowie

Samorząd szkolny

Rada Rodziców

Konkursy

Wycieczki

Sport

Arkady Raszków

Mali artyści

Archiwum

ENGLISH  

Humor szkolny

 

 

Pisarz i podróżnik

ur. 28.11.1894 r. w Poznaniu, zm. 7.03.1985 r. w Puszczykowie

Arkady Fiedler już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie przyrodą. Razem z ojcem Antonim chodził na spacery do lasu i nad rzekę, gdzie podziwiał kolorowe motyle czy rogalińskie dęby. Młody Arkady marzył o dalekich podróżach, zwłaszcza do puszczy nad Amazonką.

Po śmierci ojca prowadził małą drukarnię. Zakupił też dwie łodzie, które nazwał „Janka” i „Basia” (od imienia żony i córki). W 1924r. wyruszył na wyprawę po Dniestrze. Swoje wrażenia i przeżycia opisał w książce „Przez wiry i porohy Dniestru”, którą wydrukował w odziedziczonym po ojcu zakładzie chemigraficznym. W 1928 r. wyruszył w pierwszą, wielką podróż do południowej Brazylii. Pięć lat później spełnił swoje największe marzenie – wybrał się do Amazonii. Literackim zapisem wspomnień z tej wyprawy jest książka „Ryby śpiewają w Ukajali", która bardzo szybko stała się popularna.

Gdy wybuchła II Wojna Światowa Fiedler przebywał na Tahiti. Przedostał się do Wielkiej Brytanii.  Zetknął się tam z polskimi lotnikami biorącymi udział w Bitwie o Anglię. Zainspirowany „Pamiętnikiem pilota 111 eskadry myśliwskiej" Mirosława Ferića napisał książkę „Dywizjon 303".

Po wojnie nadal wiele podróżował, m. in. do Meksyku, Afryki,  Brazylii, czy na Madagaskar. Oprócz literackich reportaży Arkady Fiedler pisał również powieści dla młodzieży: „Mały Bizon", „Wyspa Robinsona" czy książki autobiograficzne: „Mój ojciec i dęby" czy „Wiek męski – zwycięski".

Arkady Fiedler w sumie odbył 30 wypraw prawie na wszystkie kontynenty. Z każdej przywoził nie tylko wspomnienia, spisywane w kolejnych książkach, ale również bogate zbiory zoologiczne i botaniczne.

W 1974 pisarz zachęcony namowami czytelników  i znajomych stworzył wraz z rodziną prywatne muzeum podróżniczych trofeów w swym puszczykowskim domu. Tam znajdują się eksponaty przywożone ze podróży po świecie.

Fiedler napisał ponad 30 książek, które zostały przetłumaczone na 23 języki i wydane przeszło10-milionowym nakładzie. W jego utworach widać pasję podróżnika, są one pełne barwnych opisów przybliżających życie ludzi na wielu kontynentach i o różnych kolorach skóry, uczą szacunku dla innych kultur i obyczajów, opiewają piękno przyrody.

Arkady Fiedler wielokrotnie był nagradzany, otrzymał m.in. Nagrodę literacką miasta Poznania i Wawrzyn Akademickiego Polskiej Akademii Literatury (1936), nagrodę ministra kultury i sztuki II stopnia za literaturę podróżniczą (1963), nagrodę prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży (1974). Odznaczony został także m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1964) oraz najsympatyczniejszym chyba Orderem Uśmiechu (1969). Jest patronem kilkudziesięciu szkół.