23 października obchodzony jest dzień bibliotek szkolnych. Nasza szkolna biblioteka przygotowała z okazji święta okolicznościową gazetkę, adresowaną szczególnie do rodziców uczniów klas pierwszych, w której propagowała zalety głośnego czytania. Akcja „Cała Polska czyta dzieciom” zachęca rodziców i opiekunów dzieci do codziennego czytania – wystarczy 20 minut! Apelujemy do rodziców , aby na te właśnie 20 minut głęboko schowali pilota od telewizora, sięgnęli do domowej biblioteczki (może znajdują się tam jeszcze ich ulubione bajki, bajeczki) wygodnie zasiedli na kanapie i uczyli swoje dzieci słuchać. Pani bibliotekarka, Katarzyna Zaworska, stara się zachęcić dzieci do słuchania, wykorzystuje w tym celu zastępstwa, długie przerwy i czas, kiedy dzieci oczekują na autobus. Pamiętajmy, że czytanie wyrabia wyobraźnię, kreatywność, myślenie. A czytanie dziecku – to fantastyczna więź między pociechami a rodzicami.
Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:
buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem;
zapewnia emocjonalny rozwój dziecka;
rozwija język, pamięć i wyobraźnię;
uczy myślenia, poprawia koncentrację;
wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka;
poszerza wiedzę ogólną;
ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole;
uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu;
zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów;
chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury;
kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.
DUŻO WSPÓLNIE CZYTAMY
Głośne czytanie - wspólna wędrówka po wspaniałym ogrodzie z pięknymi okazami książek.
Głośne czytanie - wypływanie z dzieckiem na baśniowe połowy.
Moc głośnego czytania to nie tylko tekst książki, to także miły głos czytającego, bliskość, przytulenie, wspólny uśmiech i wzruszenie, niepowtarzalny nastrój chwili.
Wystarczy 20 minut czytania każdego dnia, by dziecko stało się bardziej pogodne i śmiałe, wrażliwe i ciekawe świata. Wspólne czytanie to także bliski kontakt z mamą i tatą, dający dziecku poczucie bezpieczeństwa.
Zachęcamy wszystkich rodziców do przystąpienia do naszej akcji i może po dwóch miesiącach tak nam to wejdzie w krew, tak to polubimy, że stanie się to dla nas takim samym zwyczajem i rutyną jak obejrzenie kolejnego odcinka ulubionego serialu.