SZKOLNY KONKURS WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII

Zakres materiału:

 

Zjednoczone Królewstwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

Jest to państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Północna. Wielka Brytania to jedno z głównych mocarstw obecnych czasów. Jej siły zbrojne stacjonują w 80 krajach świata. Kraj ten jest również zaliczany do najbardziej wpływowych w Unii Europejskiej.

 

Powierzchnia: 244 100 km2

Długość linii brzegowej: 12 429 km

Najwyższe wzniesienie: Ben Nevis (1344 m)

Najdłuższa rzeka: Tamiza (The Thames) (320 km)

Największe jezioro: Loch Lomond (71,1 km2)

Regiony: Anglia Południowa, Anglia Wschodnia, Andlia Środkowa, Anglia Północna, Szkocja, Walia, Irlandia Północna

Środowisko naturalne: Grupa wysp Zjednoczonego Królestwa, oddzielona od lądu europejskiego Morzem Północnym i kanałem La Manche obejmuje oprócz głównej wyspy z Anglią, Walią i Szkocją także północną Irlandię oraz wyspy przybrzeżne.

Ludność: 59,5 mln

Stolica: Londyn

Ustrój: monarchia

Języki: angielski (urzędowy), walijski, irlandzki, gaelicki (szkocki)

Waluta: 1 funt szterling oznaczany symbolem Ł = 100 pensów

Strefa czasowa: czas zachodnioeuropejski

Kod telefoniczny: +44

Głowa państwa: królowa Elżbieta II

Następca tronu: książę Karol (prince Charles)

Szef rządu: David Cameron (Prime Minister)

Hymn państwowy: God Save the Queen (Boże chroń królową)

Większe miasta: Birmingham , Leeds, Glasgow, Sheffield, Liverpool, Manchester

Religie: anglikanizm, katolicyzm, islam

Słynne uniwersytety: Cambridge, Oxford

Największy port lotniczy: Heathrow

Najsłynniejszy pisarze: William Shakespeare, Agatha Christie, Charles Dickens, Jane Austen, J.R.R. Tolkien, J.K.Rowling

Najsłynniejszy muzycy: The Beatles, The Rolling Stones, David Bowie, Queen, Phil Collins, The Spice Girls

Najsłynniejsi naukowcy: Isaac Newton, James Watt, Charles Darwin , Alexander Fleming

Najsłynniejsze postacie: Mr Bean (Jaś Fasola), James Bond 007, detektyw Sherlock Holmes

Ważne święta i uroczystości:

Halloween (31.10) - umieszcza się w wyeksponowanych miejscach domów, wydrążonych i podświetlonych od wewnątrz dyń z wyciętymi kształtami różnych postaci (Jack'-o-lantern), kulminacyjnym momentem tego święta jest odwiedzanie domów przez przebrane dzieci, które wypowiadają zdanie "trick or treat" – cukierek albo psikus, co ma nakłonić odwiedzonego domownika do poczęstowania dzieci garścią wcześniej zakupionych na ten cel słodyczy pod "groźbą" zrobienia mu psikusa.

Guy Fawkes’ Day (5.11) - dzień 5 listopada w Wielkiej Brytanii jest dniem publicznego dziękczynienia. Jest znany pod nazwą "Dnia Guy'a Fawkes'a" (Guy Fawkes' Day) lub "Nocy Guy'a Fawkes'a (Guy Fawkes' Night). Dzieci niosą przez miasto kukły Guy'a, wykonane ze starych ubrań wypchanych słomą, papierami i liśćmi, krzycząc: "Pensy dla Guy'a!". Następnie kukły są palone, czemu towarzyszą pokazy sztucznych ogni (Bonfire Night), festyny i barbecue w ogrodach i parkach. Dzień Guy'a Fawkes'a jest jednym z najbardziej niezwykłych świąt w Europie - niewiele krajów świętuje rocznice nieudanego zamachu na swojego króla i parlament i to jeszcze w tak wyszukany sposób... Jest także wierszyk dotyczący tego święta, który zna każde dziecko w całej Wielkiej Brytanii:

Remember, remember the fifth of November,

Gunpowder treason and plot.

We see no reason

Why gunpowder treason

Should ever be forgot!

Tego dnia 1605r. grupa wyznawców religii rzymsko - katolickiej próbowała wysadzić w powietrze Parlament (Izbę Lordów) z rządem, królem Jakubem I - gorliwym wyznawcą kościoła anglikańskiego, królową oraz ich synem. Nienawidzili oni króla z całego serca, ponieważ od początku sprawowania władzy prześladował purytan i katolików. Mieli nadzieję, że jeśli go zamordują, angielscy katolicy będą mogli przejąć władzę w państwie angielskim. Spisek ten nazwano Spiskiem Prochowym. Konspiratorzy wynajęli piwnicę pod budynkiem Izby Lordów, a Guy Fawkes ukrył trzydzieści sześć beczek prochu kilka dni przed uroczystym otwarciem obrad parlamentu. Miał on podpalić lont dokładnie 5 listopada. Jednak nie wszystko poszło zgodnie z planem. Jeden ze spiskowców ostrzegł swego krewnego, lorda Monteagle, aby 5 listopada nie szedł do parlamentu. Lord Monteagle zaalarmował wtedy rząd i Guy Fawkes został znaleziony w piwnicy i aresztowany. Został poddany torturom, podczas których zdradził tożsamość innych uczestników spisku. Skazano go, a także innych konspiratorów, na śmierć przez powieszenie. Jednak również to wydarzenie było dość nietypowe. 31 stycznia 1606 roku Guy Fawkes miał stanąć naprzeciw swego losu. Tego dnia miała odbyć się w Londynie jego publiczna egzekucja (pozostałych konspiratorów, którzy przeżyli, stracono dzień wcześniej). Jednak gdy Guy wchodził już na szafot, niespodziewanie zeskoczył z drabiny i skręcił sobie kark. Zmarł natychmiast.

New Year’s Day – Nowy Rok

St Valentine’s Day – Dzień św. Walentego

Pancake Day (wtorek przed Środą Popielcową)

April Fools’ Day - Prima Aprilis (1.04)

Mother’s Day – Dzień Matki (26.03)

Mother’s Day – Dzień Matki (26.03)

Notting Hill Carnival (ostatnia niedziela i poniedziałek sierpnia): To największy artystyczno-muzyczny festiwal w Europie. Rozmachem dorównuje mu jedynie Karnawał w Rio De Janeiro. Odbywa się w dzielnicy Londynu - Notting Hill. Obrazy z barwnej dzielnicy Londynu, pełnej muzyki, tańca, jedzenia i ulicznych straganów oraz przebranych w kostiumy postaci, ruchomych platform i maskarad można podziwiać w większości stacji telewizyjnych na świecie. Zabawa ciągnie się na długości 5 km, gdzie jest rozstawionych kilkadziesiąt scen muzycznych, a także najnowocześniejsze systemy nagłaśniające. Na każdej scenie jest grana inna muzyka. Przez dwa dni Karnawału od 12:00 do 20:00 na scenach bawią się uczestnicy. Potem, przenoszą się do okolicznych klubów i pubów.

 

Ustrój polityczny

Wielka Brytania jest monarchią parlamentarną z rządem odpowiedzialnym przed parlamentem – brak konstytucji. Stolicą państwa jest Londyn. Obecnym monarchą brytyjskim jest królowa Elżbieta II, która zasiadła na tronie w 1952 i została koronowana w 1953. Dzisiaj jej funkcje są głównie ceremonialne, a rzeczywiste rządy spoczywają w rękach premiera.

Wielka Brytania jest dziedziczną monarchią parlamentarną. To oznacza, że monarcha, obecnie Królowa Elżbieta II, jest głową państwa. Królowa jest także:

-          głową systemu prawnego Wielkiej Brytanii,

-          głównodowodzącym siłami zbrojnymi

-          oraz głową Kościoła Anglikańskiego.

-          Uczestniczy także w zwołaniach i rozwiązaniach Parlamentu.

-          Jej podpis (tzw. sankcja królewska) jest wymagany, aby projekt ustawy stał się prawem. Jednakże, nigdy nie odmawia podpisu pod projektem, który został zaakceptowany przez Parlament.

-          Królowa oficjalnie mianuje Premiera, kierujących ministerstwami, sędziów, dyplomatów i biskupów Kościoła Anglikańskiego.

-          Przyznaje również wiele ważnych nagród i wyróżnień.

-          W stosunkach międzynarodowych Królowa ma możliwość wypowiadać wojnę, zawierać pokój, zawierać traktaty i anektować lub cedować terytoria.

-          Pośród jej wielu królewskich obowiązków znajdują się regularne wizyty w obcych krajach, w których reprezentuje Wielką Brytanię.

Organem doradczym Królowej jest 300-osobowa Tajna Rada.

 

Parlament Zjednoczonego Królestwa składa się z dwóch izb:

System polityczny dwupartyjny (główne znaczenie mają Partia Konserwatywna (Conservative Party) i Partia Pracy (Labour Party)), przy czym w parlamencie są jeszcze reprezentowani liberalni demokraci (Socjalliberalna Partia Demokratyczna), a w Szkocji i Walii pewnym poparciem cieszą się partie narodowe reprezentujące tendencje separatystyczne.

Podział administracyjny

W skład Zjednoczonego Królestwa wchodzą:

Jednostka

Stolica

Ludność

Język urzędowy

Patron (dzień patrona)

Symbol

Flaga

 Anglia

Londyn

50 095 000

angielski

Św. Jerzy

(23 kwietnia)

róża

 Szkocja

Edynburg

5 060 000

angielski, szkocki

Św. Andrzej

(30 listopada)

oset

 Walia

Cardiff

2 952 500

angielski, walijski

Św. Dawid

(1 marca)

żonkil lub por

 Irlandia Północna

Belfast

1 710 000

angielski, irlandzki

Św. Patryk

(17 marca)

koniczyna

 

 

Symbole

Ø       Królewski herb

Królewski herb Wielkiej Brytanii noszony jest przez władców oraz posługuje się nim administracja i rząd, umieszczając go m.in. na monetach i publicznych budynkach. W centrum znajdują się emblematy królewskie, oznaczające różne części państwa: trzy lwy Anglii, lew Szkocji, harfa Irlandii. Otacza je napis Honi soit mal y pense (fr. 'niech się wstydzi ten kto widzi w tym coś złego'). Emblematy podtrzymuje lew Anglii i jednorożec Szkocji. Poniżej motto: Dieu et mon droit (fr. 'Bóg i moje prawo'). Dodawane do herbu rośliny symbolizują Wielką Brytanię: Anglię - róża, Szkocję - oset, Irlandię Północną - koniczyna.

 

Ø       Flaga narodowa

Flaga narodowa Wielkiej Brytanii (zwana Union Jack). Flaga brytyjska do pewnego stopnia odzwierciedla historię kraju. Union Jack składa się z trzech

krzyży trzech świętych patronów:

·         czerwony na białym tle to krzyż św. Jerzego - patrona Anglii (czczonego 23 kwietnia)

·          biały przekątny krzyż na niebieskim tle to krzyż św. Andrzeja - patrona Szkocji (czczony 30 listopada)

·          czerwony przekątny krzyż na białym tle to krzyż św. Patryka - patrona Irlandii (czczonego 17 marca)

 

    

      Flaga Walii nie została umieszczona na Union Jack ponieważ kiedy stworzono pierwszą flagę Union Jack w 1606r. , Walia była już zjednoczona z Anglia,

      dlatego właśnie Walia jest reprezentowana przez angielska flagę.

Ø       Hymn państwowy

„God Save the Queen” (Boże chroń Królową) to angielska pieśń patriotyczna nieznanego autorstwa. Jest narodowym hymnem Wielkiej Brytanii i jej

kolonii. W okresie kiedy monarchą brytyjskim jest król pieśń ta jest wykonywana jako God Save the King (jak było pierwotnie).

Ø       Berło Imperium Brytyjskiego

Znajdujący się w nim diament jest największy na świecie. Brylant ten nosi nazwę: "Pierwsza gwiazda Afyki" i waży 530,2 karata. Berło można obejrzeć w Tower of London.

Ø       Korona Zjednoczonego Królestwa

Diament znajdujący się w koronie jest drugi co do wielkości na świecie. "Druga Gwiazda Afryki" waży 317,4 karata. Koronę również można obejrzeć w Tower of London.

Ø       Dynastia

            Dynastia Windsor została założona w 1901r. przez Edwarda VII.

 

 

System edukacyjny w Wielkiej Brytanii
W Anglii i Walii szkolnictwo dzieli się na cztery stopnie:  

1. Primary school - podstawowa
2. Secondary school - średnia
3. Further education  - dalsza
4. Higher education  - wyzsza

Obowiązek szkolny trwa 11 lat. Dzieci powinny zacząć chodzić do szkoły w pierwszym semestrze przypadającym po ich 5 urodzinach, czyli 31 sierpnia, 31 grudnia lub 31 marca, jednak w praktyce często zaczynają naukę wcześniej. Muszą pozostać w szkole do ostatniego piątku czerwca w roku, w którym kończą 16 lat.

Większość uczniów kończy primary school w wieku 11 lat i kontynuuje naukę w secondary school. Zazwyczaj szkoły nie wymagają zdawania egzaminów wstępnych.

Nauka w primary i secondary school podzielona jest na cztery stopnie, zakończone egzaminami. Uczniowie przystępują do nich w wieku 7, 11, 14 i 16 lat. Ostatni z tych egzaminów - General Certificate of Secondary Education (GCSE) level - umożliwia kontynuowanie nauki w szkołach średnich, college'ach lub podjęcie pracy.

Egzaminy
15-16 lat - General Certificate of Secondary Education (GCSE), zdawany z wielu przedmiotów na zakończenie secondary school. Oceny od A* (najwyższa) do G (najniższa).

18 lat - General Certificate of Education Advanced Level (GCE A-level) oraz Advanced Supplementary (AS), zdawane na zakończenie szkoły średniej (porównywalne do polskiej matury).

Po zdaniu GCE A-level młodzież może kontynuować naukę w szkołach lub college'ach, wybierając kursy zawodowe zakończone zdaniem General National Vocational Qualifications (GNVQs). Może również iść na uniwersytet.

W znakomitej większości angielskich szkół obowiązują mundurki, w każdej inny, należy więc również dowiedzieć się jak dziecko ubrać, żeby nie czuło się źle w nowej klasie.

Potrawy:

Anglicy jadają trzy główne posiłki dziennie:

- śniadanie (breakfast) - pomiędzy 7:00, a 9:00,

- lunch - pomiędzy 12:00, a 13:30

- późny obiad (dinner) - pomiędzy 18:00, a 20:00

W niedziele główny posiłek jadany jest w południe, a nie wieczorem. Większość ludzi na całym świecie uważa, że tradycyjne śniadanie w Anglii składa się z jajek, bekonu, kiełbasek, opiekanego chleba, grzybów i fasolki wraz z filiżanką kawy. Dzisiaj typowe śniadanie to miseczka płatków, kawałek tostu, oraz sok pomarańczowy lub kawa. Anglicy jedzą obiad dość późno, ale jest to ich główny posiłek tak jak w większości krajów. Kiedyś był to jakiś rodzaj mięsa z sosem i warzywami. Dzisiaj jednak na angielskich stołach gości najczęściej potrawka z ryżu lub makaronu. Wiele dzieci w szkole, oraz ludzie w pracy jadają lunch zazwyczaj jest to kanapka, paczka chipsów lub chrupek jakiś owoc i napój. Wszystko to zapakowane jest w plastikowym pojemniku.

 

Herbatka

Zwyczaj picia popołudniowej herbaty (afternoon tea) sprowadziła do Anglii Anna, 17. księżna Bedfordu, w roku 1840. Księżna robiła się głodna około godziny 4. Wieczorny posiłek był podawany późno bo o 8 wieczorem. Przerwa pomiędzy lunchem a obiadem była więc długa. Księżna prosiła wtedy aby przyniesiono do jej pokoju herbatę i ciasto. Wkrótce stało się to jej zwyczajem i zaczęła zapraszać przyjaciół na afternoon tea.

Ta przerwa na herbatę stała się modnym, towarzyskim spotkaniem. W czasie lat 80. XVIII w. kobiety z wyższych sfer ubierały się długie, eleganckie suknie, zakładały rękawiczki i kapelusze na afternoon tea, która była zazwyczaj serwowana w salonie między godziną 4 a 5 popołudniu.

Tradycyjna afternoon tea składała się z wykwintnych kanapek, ciast i innych słodyczy. Herbata pochodziła z Indii. Nalewana była ze srebrnych dzbanków do delikatnych, chińskich filiżanek.

Jednak teraz w przeciętnym, angielskim domu four o'clock tea to tylko ciasteczka lub małe ciasto z kubkiem herbaty (z torebki oczywiście).

 

LONDON

Londyn położony nad Tamizą, jest jednym z dwu największych miast Europy, jest także jednym z większych miast świata zarówno w skali samego miasta jak i aglomeracji. Liczba mieszkańców Londynu wynosi około 7,1 miliona na obszarze 1607 km2;

Co warto zobaczyć w Londynie:

· Palace Buckingham położony przy Saint James Park, pomiędzy parkami świętego Jakuba, Green Parkiem i prywatnym Ogrodem królowej. Został on oficjalną, stałą rezydencja królewską w roku 1837. Wybudowany został w 1703 roku dla Johna Shieffielda - księcia Buckingham. W 1761 został zakupiony dla Jerzego III. Nazwa pałacu pochodzi od dworu, jaki w roku 1703 wzniósł tu książę Buckingham.

Pierwszą mieszkanką pałacu była królowa Wiktoria. Wnętrze pałacu, bogato zdobione, niestety nie jest dostępne dla turystów, jednak dla tych najbardziej spragnionych - turystów udostępnione są: Galeria Królowej i Stajnie Królewskie. Queen's Gallery prezentuje zmieniane w każdym sezonie wystawy tematyczne z bogatych zbiorów monarchów brytyjskich. Kolekcja dzieł sztuki królowej Elżbiety należy do najbogatszych na świecie. Przy stajniach znajdje się Muzeum Powozów, w którym możemy ujrzeć słynną Złotą Karetę Państwową.

Przed pałacem turyści mogą obejrzeć słynną na całym świecie ceremonię zmiany warty. Obecnie pałac ten jest zamieszkany przez królową Elżbietę II. Jej obecność sygnalizuje wciągnięty na maszt sztandar.

 

 

· The Houses of Parlament – Parlament - The Palace of Westminster jest siedzibą parlamentu, który składa się z dwóch izb: niższej - House of Comous (Izba Gmin)i wyzszej - Hous of Lords ( Izba Lordów. Na zwiedzanie trzeba dość długo czekać w kolejce- wejście przez St Stephen's Hall.  The Houses of Parliament jest niezwykle malowniczy i fotogeniczny o każdej porze dnia i roku, w konsekwencji czego został utrwalany wiele razy przez znanych malarzy. Podczas obrad parlamentu, na wieżach Wiktorii i Zegarowej w dzień powiewają flagi brytyjskie, a w nocy wieże te są iluminowane.

 

 

·  Big Ben jest to nazwa ważącego 14 ton dzwonu umieszczonego na szczycie 106 metrowej wieży. Uważany jest on za symbol Wielkiej Brytanii. Dzwon ten zawisa na jednej z dwóch wież londyńskiego parlamentu. Budowę jej podjęto zaraz po tym jak część The Houses of Parliament uległa spaleniu.

Zaprojektowany został przez dwóch architektów. Pierwszym z nich był Charles Barry, natomiast drugim - Augustin Pugin. Wykonany jest on w stylu neo-gotyckim z kamienia ciosanego. Obecnie wielu ludzi twierdzi, iż Big Ben to nazwa słynnego na całym świecie londyńskiego zegara. Nazwa Big Ben wywodzi się od imienia sir Benjamina Halla, głównego komisarza robót w 1858 roku, gdy dzwon ten zawieszano. Odlany w Whitechapel był już drugim olbrzymim dzwonem, ponieważ na pierwszym pojawiła się rysa podczas próby uruchomienia (obecny dzwon również ma nieznaczne pęknięcie).

Zegar ten jest największym zegarem w Wielkiej Brytanii. Wyposażony jest w cztery tarcze o średnicy 7,5 m każda oraz we wskazówki o długości 4,25 m. Czyż to nie imponujące rozmiary jak na rok 1858? Podaje on niemalże dokładny czas i co godzinę wybija. Odgłos zegara możemy usłyszeć codziennie w radio BBC.

 

· Tower of London -  czasem nazywana Londyńska Tower czyli Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości jest budowlą obronną i pałacową monarchów Anglii, chociaż ostatni z władców Anglii, który z niej korzystał to Jakub I (1566-1625).
W swej zadziwiającej historii budynek ten był fortecą, więzieniem, pałacem, a nawet służył jako Zoo. W słynnej budowli pilnowanej przez charakterystycznych strażników nazywanych Beefeaterami (zjadaczami wołowiny), możemy zobaczyć:Bramę zdrajców, bezcenne klejnoty koronne, koronę imperialną, berło z krzyżem i jabłko, pierścień królewski, zbroje.
Legenda głosi, że, kiedy z Tower znikną kruki upadnie brytyjskie królestwo.
Jak wiadomo Tower of London było więzieniem. Podobno nie było stamtąd ucieczki, ponieważ wejście było zaraz nad wodą - podpływano łódkami i tam prowadzono więźniów do celi.

· most zwodzony Tower Bridge (1894 r.) - przeprowadzony przez rzekę Tamizę, w pobliżu Tower of London, od której bierze swą nazwę. Jeden z najbardziej znanych obiektów w Londynie, zbudowany w stylu wiktoriańskim. Most został ukończony w 1894. Jest mostem zwodzonym, umożliwiającym przepływanie statków oceanicznych od 60 m wysokości powyżej poziomu wody. Przez pierwsze lata był otwierany nawet 6000 razy rocznie teraz jedynie 400 razy na rok. Tower Bridge przecina Tamizę na wschodnim końcu Londynu. Od początku swojego istnienia uznawany był za arcydzieło ówczesnej inżynierii. Potężny, ważący ponad 1000 ton, napędzany parą mechanizm mostu, regulował otwarcie jego środkowej części. Umożliwiał swobodne przepływanie wielkich statków. Stary mechanizm mostu obecnie nie jest już używany. Zastąpiono go nowoczesnym elektrycznym urządzeniem. Nocą most jest przepięknie oświetlony.

· London Eye - jest jednym z wielu londyńskich przedsięwzięć mających na celu uczczenie koniec XX wieku - Millenium. Pomysł na zbudowanie największego na świecie koła widokowego powstał w roku 1994, a autorami projektu są: David Marks i Julia Barfield. W realizacji projektu, na miarę XXI wieku, brały udział m. in. linie lotnicze British Airways oraz grupa rozrywkowa Tussauds Group. Całe przedsięwzięcie pochłonęło 34 miliony funtów!

Wielka konstrukcja przypominająca koło rowerowe (200 razy większa od zwykłego koła rowerowego) daje możliwość oglądania panoramy Londynu o promieniu 48 km. Na olbrzymim kole British Airways London Eye umieszczone są 32 kapsuły, z których każda może pomieścić 25 osób. Jednocześnie nad ziemią może znajdować się 800 osób! Prędkość z jaką poruszają się turyści wynosi 0,8 km/h, a pełny czas trwania podróży wynosi około 30 minut.

Aby lepiej wyobrazić sobie London Eye należy zapoznać się z liczbami. Średnica konstrukcji, na której umieszczone są kapsuły wynosi 135 m. Do budowy koła zużyto 1700 ton stali (dla porównania, 1700 ton = 250 londyńskich, dwupoziomowych autobusów lub 280 dorosłych słoni afrykańskich). Oś, która trzyma całą konstrukcję koła oraz piasta, która nim kręci, zostały specjalnie zaprojektowane na wzór dotychczas największego koła widokowego na świecie. Oś ma długość 23 metrów i łącznie z piastą waży 330 ton - czyli ponad 20 razy więcej niż Big Ben.

 

· Madami Tussauds - Muzeum Figur Woskowych -  położone jest w pobliżu stacji metra Baker Street. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych oferowanych przez Londyn. Madame Tussaud przybyła po raz pierwszy do stolicy Wielkiej Brytanii w 1802 roku, przywożąc ze sobą wyrzeźbione głowy straconych francuskich arystokratów. Od tego czasu jej woskowe modele przyciągają tłumy turystów z całego świata.

Wystawa tych przepięknych figur woskowych podzielona jest na kilka części, gdzie zwiedzający mogą podziwiać znanych, jak i tych cieszących się złą sławą postaci zarówno w przeszłości jak i również w teraźniejszości. Wśród kilkuset figur można także zobaczyć dwóch Polaków: Jana Pawła II oraz Lecha Wałęsę.

 

 

· Trafalgar Square – Plac Trafalgar - jest uznawany za serce centralnego Londynu. Plac ten powstał w XIX wieku na miejscu dawnych stajni królewskich. Na Trafalgar Square znajduje się piękna kolumna Nelsona, fontanna oraz dwa pomniki. Pierwszy z nich jest Jakuba II, a drugi Jerzego IV. Jednak ze wszystkich budowli najbardziej widoczna jest wyżej wymieniona 56. metrowa kolumna Nelsona. U podstawy tejże kolumny znajdują się cztery lwy oraz cztery płaskorzeźby odlane ze zdobytych dział francuskich. Płaskorzeźby przedstawiają zwycięstwa admirała Nelsona pod Trafalgarem, Kopenhagą, Aboukirem i St Vincent.

 

· 10 Downing Street - Przy Downing Street 10 znajduje się rezydencja premiera Wielkiej Brytanii. Obecnie rezyduje tu Gordon Brown. Pod numerem 11 mieszka kanclerz skarbu, a pod 12. minister pełniący funkcję rzecznika dyscyplinarnego rządzącej frakcji w parlamencie. Na tej ulicy znajduje się również Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Gospodarki Mieszkaniowej i Samorządów Lokalnych oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

 

· renesansowa katedra św. Pawła (St Paul’s Cathedral) to jeden z najbardziej znanych kościołów anglikańskich w Wielkiej Brytanii i budowli Londynu. Znajduje się w samym sercu londyńskiej dzielnicy City of London i formalnie pełni funkcję głównej świątynni tej dzielnicy.
Katedra ta powstała pierwotnie na gruzach rzymskiej świątyni wybudowanej niegdyś ku czci cesarza Klaudiusza. Normańska katedra, była nawet większa od obecnej i stanowiła największą świątynię ówczesnej Europy.
Jednak nie omijały jej pożary, iglica została zniszczona przez piorun, wnętrze zostało splądrowane, a mury były w złym stanie. Katedra ta spłonęła ostatecznie podczas wielkiego pożaru Londynu w 1666 r. Podjęto decyzję o budowie nowej katedry w stylu klasycystycznym i rozpoczęto ją w roku 1675 pod nadzorem sławnego angielskiego architekta sir Christophera Wrena. Budowę zakończono po 35 latach już pod kierunkiem syna Christophera Wrena w roku 1710, chociaż pierwsze nabożeństwo odprawiono 2 grudnia 1697 roku.
Budowlę wieńczy kopuła o średnicy 50 metrów, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów architektury Londynu. Katedra świętego Pawła była budowana jako symbol odrodzenia Londynu i cechuje ją rozmach i monumentalność. Ustępuje ona jednak swoimi rozmiarami watykańskiej Bazylice Świętego Piotra. Katedra Świętego Pawła ma około 220 metrów długości i około 110 metrów szerokości. Wysokość budowli mierzona od posadzki do końca krzyża umieszczonego na kopule wynosi 140 metrów.
Msze odbywają się tutaj jedynie w niedziele i Boże Narodzenie, jednak za uczestniczenie w nich pobierana jest opłata, ze względu na to, że liturgii towarzyszą występy jednego z najsłynniejszych chórów męskich na świecie.
Wewnątrz katedry znajduje się kilka galerii. Największą popularnością cieszy się Stone Gallery, z której rozpościera się rozległy widok na zakole Tamizy. Druga galeria, Whispering Galery (Komnata Szeptu), jest znana ze świetnej akustyki, umożliwiającej porozumiewanie się szeptem z odległości 30 m.

·  Opactwo Westminsterskie (Westminster Abbey)- dwuwieżowa katedra późnogotycka w formie trójnawowej bazyliki z transeptem (początki w XI w., przebudowana w XIII w., rozbudowana w XV i XVI w., obecny kształt 1. połowa XVIII w., Ch. Wren) - z grobami władców, od XIV w. również miejsce spoczynku wybitnych mężów stanu oraz poetów i prozaików w tzw. Narożniku Poetów. Po kasacie zakonów w Anglii, w 1540 Opactwo przeszło na własność królów angielskich.

 

· Galeria Narodowa (National Galery) - mieści się przy placu Trafalgar. Została założona na początku XIX wieku. W 1824 król Jerzy IV przekonał niechętny rząd do zakupu 38 cennych obrazów, w tym dzieł Rafaela i Rembrandta, co dało początek kolekcji narodowej. Od tego czasu zbiór stale się powiększa dzięki zamożnym ofiarodawcom. Główny budynek, zaprojektowany w stylu neoklasycznym przez Williama Wilkinsa, wzniesiony został w latach 1834-38. W 1991 roku ukończono budowę lewego skrzydła (Sainsbury Wing) fundacji kupieckiej rodziny Sainsbury, gdzie eksponowane są m.in. wybitne dzieła wczesnego renesansu. Galeria Narodowa to jedna z najbogatszych na świecie kolekcji malarstwa europejskiego, gdzie eksponowanych jest ponad 2200 obrazów. Zbiory obejmują począwszy od wczesnych dzieł Giotta z XII wieku po XX-wieczne płótna Picassa, jednakże do najcenniejszych należą obrazy włoskie z okresu wczesnego renesansu oraz holenderskie i hiszpańskie z XVII stulecia.

 

· Muzeum Historii Naturalnej (Museum of Natural History) - W Muzeum Historii Naturalnej zobaczyć można stałą wystawę dinozaurów oraz kolekcję największych, najrzadszych i najbardziej niezwykłych zwierząt z całego świata. Znajdują się tam atrakcje, których nie możesz przegapić, jak na przykład naturalnej wielkości model płetwala błękitnego, pająk sprzed 40 milionów lat, symulator trzęsienia ziemi czy jajo strusia mamutaka. W Muzeum Historii Naturalnej znajdują się setki interesujących eksponatów tworzących interaktywne wystawy. Do najciekawszych z nich należą: "Dinosaurs" ("Dinozaury") - olbrzymia ekspozycja poświęcona prehistorycznym gadom; "Creepie-Crawlies" ("Przerażające pełzacze") - wystawa, która sprawi, że ciarki przejdą Ci po plecach; "Human Bilogy" ("Ludzkie ciało") - fascynująca wystawa poświęcona nam samym; "Ecology" ("Ekologia") oraz "Mammals"("Ssaki"), gdzie zobaczyć można niesamowity model płetwala błękitnego. Nie możesz przegapić wystawy "The Power Within" ("Moc wewnętrzna"), która pozwala poczuć trzęsienie ziemi na własnej skórze, zaś jeśli jesteś z dziećmi to koniecznie musisz odwiedzić "Investigate" ("Zbadaj") - nowe interaktywne centrum naukowe. Jeśli chcesz zapoznać się z nieformalną i zakulisową stroną nauki to powinieneś wstąpić do pierwszej części nowo otwartego Centrum Darwina.

·  Science Museum – Muzeum Nauki - W muzeum nauki znajdziemy ponad 300 000 eksponatów - od najmniejszych układów elektronicznych do naturalnej wielkości samolotów. Aby dokładnie zwiedzić wszystkie 7 pięter muzeum potrzebny jest cały dzień. Jak w większości londyńskich muzeów, tak i w tym wstęp jest bezpłatny.

Parter - Na parterze znajdziemy wszystko związane z kosomosem - zaaprojektujemy własną rakietę, zobaczymy orgnialnego Apollo 10 oraz poznamy historię badania kosmosu.
1 piętro - Na tym piętrze znajdują się eksponaty związane z telekomunikacją, rolnictwem, budownictwem, pogodą oraz mierzeniem czasu. Znajduje się tam także część interaktywna - "Kim jestem?".
2 piętro - Drugie piętro poświęcone jest matematyce, informatyce, a także marynarce. Warto zobaczyć pierwsze komputery, które zajmowały całe pomieszczenia oraz liczne modele statków i łodzi podwodnych.
3 piętro - Najciekawszą częścią tego piętra jest interaktywna wystawa "W przyszłości", dzięki niej możemy zobaczyć jak już wkrótce będzie wyglądać życie. Warto zobaczyć także wsytawę o lotnictwie i nauce w 18. wieku.
4 piętro - Jest to jedno z ciekawszych pięter, w całości poświęcone jest medycynie.
5 piętro - Podobnie jak na piętrze niżej, znajdziemy tam wszystko o medycynie oraz weterynarii.

 

Inne ciekawe miejsca:

· Stonehenge- Jedna z największych budowli megalitycznych wzniesiona ok. 1800-1400 p.n.e., ok. 13 km na północ od Salisbury, w południowej Anglii. Centrum megalitu stanowi kamienny ołtarz ustawiony wewnątrz podkowiastej konstrukcji 5 trylitów, złożonej z bloków o długości 9 m i wadze ok. 50 t oraz 19 mniejszych głazów. Otacza ją krąg 50 kamieni, obwiedziony zewnętrznym kręgiem skonstruowanym z 30 potężnych głazów o wysokości ok. 4 m, nakrytych poprzecznymi blokami. Całość otacza rów i wał ziemny o średnicy ok. 115 m, z którym łączy się aleja usytuowana na osi wschodu słońca w okresie letniego zrównania dnia z nocą. Można przypuszczać, że Stonehenge został wzniesiony jako miejsce kultu Nieba (Słońca i Księżyca).

· Windsor Castle - Zamek królewski w Windsorze, złożony z licznych zabudowań otoczonych murami z wieżami i bramami. Rezydencja królów angielskich, założona w XI w. przez Wilhelma I Zdobywcę, następnie rozbudowywana przez kolejnych władców. M.in. Edward III wzniósł tu w XIV w. Round Tower, a Edward IV w XV w. rozpoczął budowę poźnogotyckiej kaplicy Św. Jerzego, gdzie nadaje się Order Podwiązki z zachowaniem średniowiecznego ceremoniału - w jej podziemiach znajdują się groby królewskie. Windsor mieści cenne zbiory malarstwa, rysunku i wyrobów rzemiosła artystycznego. W 1992r. zamek niemal doszczętnie spłonął, odbudowany i udostępniony ponownie publiczności 1997.

· Oxford

· Cambridge

· Edinburgh

CIEKAWOSTKI

· Henryk VIII: król Anglii od 1509r. do końca życia, słynny z powodu swoich sześciu żon oraz jako monarcha o najbardziej, spośród angielskich władców, nieskrępowanej władzy. Podczas jego panowania nastąpił rozłam z Kościołem rzymskokatolickim oraz późniejsze ustanowienie niezależnego Kościoła anglikańskiego.

·  Anglicy są inni... Oczywiście żadna rzecz nie może być podobna do tych przyjętych w Europie za standard. W gniazdkach płynie prąd o napięciu 240 V. Oczywiście można używać przedmioty elektryczne przywiezione z Polski. Jednak nasza wtyczka nie będzie pasować do gniazdek w Anglii, należy zaopatrzyć się w specjalny adaptor, dostępny np. w sklepach wolnocłowych na promie czy lotnisku, który umożliwi podłączenie przedmiotów przywiezionych z naszego kraju. Ta sama sytuacja odnosi się do rzeczy zakupionych w Wielkiej Brytanii, a które będą używane w Polsce.

·  Dlaczego Anglicy jeżdżą pod prąd?  Ponieważ na terenie Wielkiej Brytanii obowiązuje lewostronny ruch uliczny. Ważne są również zasady ruchu obowiązującego pieszych. Przejścia dla pieszych są inaczej sygnalizowane jak w Polsce. Nie ma czerwonego i zielonego światła. Jeśli zbliżacie się do przejścia dla pieszych i widzicie migające żółte światło jest to znak, że masz pierwszeństwo i nadjeżdżający samochód musi się zatrzymać przed przejściem.

·  Czas... W momencie przekraczania granicy zmuszeni jesteśmy do przesunięcia naszych zegarków o jedną godzinę do tyłu.

· Inch - Stopa - Mila czyli Jednostki miar, które są chyba jednym z największych problemów.

                Jednostka obowiązująca w UK

1 cal (inch)

1 stopa (feet)

1 mila (mile)

1 uncja (oz)

1 funt (pound)

1 yard

1 pinta

1 stone

Jednostka obowiązująca w Polsce.

2,54 cm
0,31 metra
1,61 km
28 gramów
0,45 kg
 0,91 metra
 0,57 litra
 6,35 kg

 

· Walia - W Walii nazwy miejscowości podawane są w dwóch językach : angielskim i walijskim. Dzieci w szkołach uczą się, obok języka angielskiego, również języka walijskiego. Dane z 1993r. informują, że około 22% ludności Walii potrafii porozumiewać się po walijsku. Słowa walijskie należą do bardzo długich i charakteryzują się licznymi zbitkami spółgłoskowymi i samogłoskowymi.

Oto najdłuższa na świecie nazwa stacji kolejowej, znajdującej się w Walii:
LLANFAIRPWLLGWYNGYLLGOGERYCHWYRNDROBWYLLLLANTISILIOGOGOGOCH, Anglesey

 

PRZYKŁADOWE PYTANIA KONKURSOWE:

1. Jaki kwiat jest symbolem Anglii?

2. Jak nazywa się słynny zegar w Londynie?

3. Co wchodzi w skład Wielkiej Brytanii?

4. Jakie miasto jest stolicą Irlandii Północnej ?

5. Jakiego koloru są londyńskie taksówki?

6. Jak nazywa się najsłynniejszy podnoszony most w Londynie?

7. Podaj najwyższy szczyt Wielkiej Brytanii?

8. Z jakich państw składa się Zjednoczone Królestwo?

9. Jakie miasto jest stolicą Szkocji?

10. Jak nazywają się największe brytyjskie linie lotnicze?

11. Podaj nazwę lasu, w którym żył Robin Hood.

12. Które miasto jest siedzibą najstarszego uniwersytetu w Anglii?

13. Jak nazywa się szkoła Harrego Pottera?

14. Jak nazywa się słynna galeria figur woskowych w Londynie?

15. Podaj nazwę znanego szkockiego trunku.

16. Jak nazywa się słynny potwór z Loch Ness?

17. Przekraczając granicę Anglii przestawiamy zegarek o 1 godzinę do przodu czy do tyłu?

18. Kto próbował wysadzić w powietrze angielski Parlament 5 listopada 1605 roku?

19. Jakie miasto jest stolicą Walii?

20. Gdzie przechowywane są królewskie klejnoty w Londynie?

21. Jak nazywa się tradycyjny ubiór szkocki dla mężczyzn?

22. Czy na terenie Wielkiej Brytanii obowiązuje lewostronny czy prawostronny ruch uliczny?

23. Kto jest patronem Szkocji?

24. Ile dzieci ma królowa Elżbieta II ?

25. Jak nazywa się słynna budowla w Londynie pilnowana przez strażników zwanych Beefeaters ?

26. Kto jest patronem Walii?

27. Jak nazywa się szkocki narodowy instrument muzyczny?

28. Jaka roślina jest symbolem Szkocji? (

29. „ O'Brian" to typowe nazwisko dla Szkotów, Walijczyków czy Irlandczyków?

30. Jak nazywa się obecny premier Wielkiej Brytanii?

31. Jaka roślina jest symbolem Walii?

32. Jaka rzeka przepływa przez Londyn?

33. Kto jest wokalistą słynnego irlandzkiego zespołu U2?

46. Który Szkot wcielił się w rolę agenta Jamesa Bonda?

35. Kto jest patronem Anglii?

36. Piccadilly Circus znajduje się w Nowym Jorku czy Londynie?

45. Podaj tytuł hymnu Wielkiej Brytanii.

38. W jakim zespole grał Ringo Starr?

39. Jaką walutę mają Brytyjczycy?

40. Gdzie mieszka królowa Elżbieta II?

41. Podaj dwa utwory Szekspira.

42. Ile żon miał król Henryk VIII?

43. Która drużyna piłkarska zdobyła Mistrzostwo Anglii w roku 2005 i 2006 ?

44. Jak nazywał się magiczny miecz Króla Artura?

45. W jaką słynną postać wciela się brytyjski aktor Rowan Atkinson?

46. Podaj nazwę najbardziej znanego angielskiego lotniska?

47. Którego dnia obchodzi się dzień Św. Patryka?

48. Jak nazywa się brytyjska flaga?

49. Kto jest autorem takich książek jak: 'David Copperfield' czy 'Opowieść Wigilijna'?

50. Podaj wysokość największego koła obserwacyjnego na świecie, które znajduje się w Londynie - zwanego London Eye lub Millenium Wheel.

51. Jakie stworzenie znajduje się na walijskiej fladze?

52. W jakim mieście znajduje się najstarsze metro na świecie?

53. Z mięsa jakiego zwierzęcia składa się szkocka potrawa zwana haggis?

54. Podaj największe miasto w Szkocji.

55. W którym roku koronowano Elżbietę II?

56. Z jakich dwóch Izb składa się Parlament Angielski?

57. W którym londyńskim muzeum można obejrzeć starożytne dzieła Egiptu, Grecji i Rzymu?

58. Jedna z najsłynniejszych brytyjskich gwiazd muzyki pop; twórca, między innymi, ścieżki dźwiękowej do filmu 'Król Lew'.

59. Jak długa jest mila lądowa – brytyjska jednostka miary?

60. Z czego słynie Baker Street w Londynie?

61. Jak nazywał się szkocki naukowiec, który wynalazł penicylinę?

62. Podaj nazwę dzielnicy w centrum Londynu, w której leży Chinatown.

63. Jak nazywał się słynny szkocki wojownik, w którego rolę wcielił się Mel Gibson w filmie "Braveheart"?

64. Jak długa jest 1 stopa – brytyjska jednostka miary?

65. W którym miejscu w Londynie znajduje się - Speakers' Corner - Róg Mówców?

66. W którym wieku miał miejsce wielki pożar Londynu?

67. Jak nazywa się największa na świecie konstrukcja megalityczna, składająca się z ogromnych s³upów kamiennych ustawionych w kręgi i częściowo przykrytych kamiennymi płytami?

68. Podaj najwyższy szczyt Walii.

69. Ile centymetrów ma 1 cal?

70. Co się stanie – według legendy – kiedy z Twierdzy Tower w Londynie znikną wszystkie kruki?